Shopping och Mode

Arkiv mars, 2010

La Tulipe by Byredo..

Mar 31
Skrivet av: Shatilla Holm 2010-03-31 06:49 RSS

Byredo Parfums lanserar den 7 april sin nya doft, La Tulipe och firar det med att öppna en temporär boutique i samarbete med St Martins Lane Hotel i London. La Tulipe Store huserar i hotellets Front Room.

När Byredo Parfums för första gången öppnar en självständig butik utomlands är det London och Philippe Starck-designade hotellet St Martins Lane som står som värdar. Ett minimalistiskt och sobert sagorum är platsen där parfymhusets nya doft, La Tulipe premiärvisas. Tillsammans med de nio andra parfymerna och doftljusen fyller Byredos karakteristiska dofter det ansedda hotellet i Londons Westend.

Den nya doften, La Tulipe har utvecklats av den världsomnämnde parfymören Jerome Epinette tillsammans med Byredos grundare Ben Gorham. Doften öppnar med rabarber, cyclamen och freesia. Hjärtat båstår av en naturlig tulpan och presenteras på en bas av ljusa träslag och vetiver.

La Tulipe Store är endast öppen mellan 7:e april och 31:a maj, så har du vägarna förbi så är både hotellet och utställningen värd en titt.

Min favorit bland Byredodofterna är Blanche men La Tulipe är en underbar vårdoft som även den kommer användas flitigt den närmaste tiden. I Stockholm hittar du Byredodofterna i deras webshop, egna butik på Mäster Samuelsgatan eller på NK.

 

Vinn Barnkläder!

Mar 30
Skrivet av: Shatilla Holm 2010-03-30 05:03 RSS

Missa inte denna veckas tävling här på Pernillas Värld där ni har möjlighet att vinna presentkort på urfina barnkläder från Name It. För att tävla – klicka här!

Lycka till!

Rabatt hos Slowmotion…

Mar 30
Skrivet av: Shatilla Holm 2010-03-30 06:51 RSS

Nu har vi på Pernillas Värld fått möjlighet att erbjuda er, våra fantastiska läsare en unik rabatt på Slowmotionshop.com! Ni får hela 20% rabatt om ni uppger koden Melody. Rabatten gäller vid beställning fram till 30/4 2010.

Vårkollektionen bjuder bla på avslappnade, chica och ekologiska jerseyplagg i en underbar kvalite. Färgskalan går i grått, blått, papaya, turkost och vitt.

Slowmotion grundades 2008 av Hanna Johansson och Sophia Söderström. Företaget, varumärket och livvstilskonceptet “ A life in Slowmotion” bygger på tjejernas värderingar kring miljö, etik och en hållbar framtid. Den första kollektionen lanserades i januari 2009.


Klänning 699kr

Topp 599kr

Vårens it-byxa? Pris 599kr

För att se hela kollektionen, ta en titt här!

Cindy Crawford + Deichman igen…

Mar 29
Skrivet av: Shatilla Holm 2010-03-29 06:44 RSS

Nu släpper exsupermodellen Cindy Crawford sin andra skokollektion hos skokedjan Deichmann. Kollektionen “Cindy Crawford Collecion by 5th Avenue” innehåller bland annat pumps, slingbacks och platåskor. Färgskalan går till största del i ljusbrun, rosa, plommon, rött och svart.

Jag har aldrig shoppat skor hos denna kedja, vad tycker ni om Deichman? Kvalite? Skomodeller etc? Vore kul att veta, så skriv gärna i kommentarsfältet!

 

Dagens snyggaste…..

Mar 28
Skrivet av: Shatilla Holm 2010-03-28 09:36 RSS

 Dessa bågar ifrån Bottega Veneta är verkligen “to die for”. Jag älskar de flätade skalmarna och detaljerna är bara så snygga…Jag möter gärna våren i ett par Bottega…..

Klassisk pilotmodell…

Modell större på bågen med markeringar runt….

Earth Hour!

Mar 27
Skrivet av: Shatilla Holm 2010-03-27 06:18 RSS

Nu är det dags för en timmes Earth Hour utan elektricitet för att stödja vår fina planet! Ikväll, lördag, 27 mars klockan 20:30 var ni än befinner er på jordklotet, är det 60 minuters Earth Hour igen och jag tycker ni ska delta!

Själv har jag bjudit över ett härligt gäng tjejer på vin & ost ikväll, så jag kommer ladda med massor av tända ljus!

Önskar er en trevlig lördag!