Pernillas Värld

Arkiv november, 2010

Jul i Nacka Forum

Nov 30
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2010-11-30 12:39 RSS

Här kommer en liten bildkavalkad från söndagens “Julshoppingdag” i Nacka Forum!

Jag hade hus ute på Värmdö för några år och var ofta i Nacka forum och shoppade när Oliver var liten, och jag måste säga ; Shit, vad det har förändrats sen dess…!!

Sååå mycket större, fräschare och bättre!

Där finns verkligen allt man kan önska sig under ett och samma tak! Hann springa in på Zara efter mitt gig och fick med mig en hel kasse med fina julklappar hem…!

Det blev en mysig dag med trevlig publik, bra uppstyrt bakom scen, skönt häng med min son (vi både gigade och shoppade ihop) samt kul att träffa fina Malin igen, som alltid är på plats när jag uppträder nånstans!

Malin kom med sin man och var sen gullig och mailade mig en massa bilder på oss , som kommer hääääär…… :-)

Ha, ,ha. Kolla in min manager Lasse som står bakom oss i fikarummet bakom scen….

Han ser ut att tänka ; “Vad faaaan gör jag här…?!” :-)

” Oh no, Huuur ska jag ta mig härifrån…?!” ;-)

Mitt fina armband från Plain Vanilla!

Broschen köpte jag inne på Make up Store 5 minuter innan jag gick upp på scen…! :-)

Det var ju inte bara jag och Benjamin som underhöll publiken. Sunes skapare Sören och Anders var också på plats , samt duktiga Monika Ahlberg som lagade julgodis och så Agneta Sjödin som var julvärd!

Benjamin som älskar matlagning fick hjälpa Monica i köket.

TACK säger jag också till dessa två söta tjejer - Denice och Alice -som servade oss så fint bakom scenen samt hjälpte till att fotografera med min kamera!  Puss på er! :-)

NU ska jag ta hand om min lille kräksjuke groda :-( som är hemma från dagis i dag  och ligger i soffan och kollar på Kalle ankas Jul just nu.   Snart blir jag avbytt , så att jag kan åka iväg till Globen för dagens repetition av Julgalan.

Hoppas ni alla får en fin dag, så hörs vi lite senare…!

Råbiff med mina killar och en tjurig bil….

Nov 29
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2010-11-29 07:19 RSS

I dag när jag skulle ta bilen ut till Globen för mitt första rep inför Julgalan 2010 , så vägrade fanskapet att starta….!!

Suck… Batteriet igen.    Och jag vet inte varför den inte ville starta, för jag hade inte glömt några lampor på eller nåt annat konstigt.

Nåja, det var bara att ringa taxi och gilla-la-la-la läget , som Tomas Ledin skulle ha sagt. (Eller sjungit snarare.) ;-)

I dag tragglade jag bara igenom låtarna tillsammans med bandet och gick igenom lite koreografi med dansarna. Men imorgon kommer alla artisterna att repa tillsammans , så då blir det lite mer att göra!

Just nu är det inmatning av alla texter som gäller…!  Vi gör ju en hel del olika medleyn , så det är lite text att ta tag i! Men även om det känns mycket nu, så brukar det sätta sig lagom till premiären! Och tur är väl det…! ;-)

Ser fram emot att få jobba med fina Andreas och hans Alcazar-tjejer igen! För att inte tala om sköna Maria Montazami! Ska bli spännande att se hur hon är som julvärd!

Efter repet tog tog jag en taxi hem igen , och bad chauffören att stanna till på macken så att jag kunde låna med mig startkablar till min stillastående bil.

Döm om min förvåning när den snälla och hjälpsamma chauffören sen erbjuder sig att hjälpa mig med och koppla startkablarna mellan min bil och hans taxi!

Behöver jag säga att jag blev sååååå glad och tacksam för det erbjudandet!!!

Dessvärre hjälpte det inte , då bilen iallafall inte ville starta……?!!

SUCK…..   Så nu får jag testa med att köpa ett helt nytt bilbatteri och hoppas på det istället.

Men STORT  TACK din den hjälpsamme killen på Taxi Stockholm som tog sig tid och iallafall försökte hjälpa mig…!

Så här såg det ut i går när jag och mina “stora” killar åt en mysig fransk middag på Bistro Berns!

Det är nåt  visst med att sätta sig till bords inne på en mysig restaurang med levande ljus och njuta av en god middag medan mörkret faller ute och snön ligger vit utanför fönster….

Jag och Oliver tog varsin Råbiff medan Benjamin valde Anka!

Till efterrätt inmundigade vi en gryyym Crepe Suzette, som flamberades vid vårt bord!

Ibland är livet bra härligt……!

Julshow på Travet!

Nov 29
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2010-11-29 02:11 RSS

Hej Vänner!

Söndagen ska ju egentligen vara en “vilodag” , men idag blev det roligt jobb som gällde istället!

Tillbringade hela eftermiddagen ute på Nacka Forum , med Benjamin som kollega och gulliga Agneta Sjödin som konferencier!

Hann även med att julhandla lite, samt äta en tidig middag på Bistro Berns tillsammans med Benjamin och Oliver som precis landat i Sthlm efter helgens DJ-jobb. Resten av kvällen har jag tillbringat i soffan framför TV´n , så därav kommer detta inlägg lite sent – som vanligt…!

Ligger hela tiden ett steg efter med uppdateringen här på bloggen, men här kommer iallafall ett litet “bildspel” från lördagens väldigt trevliga Julshow på Travet i Eskilstuna!

Jag och häärliga Christer Björkman hade ovetandes lyckats matcha våra outfits ganska bra tycker jag…! :-)

Det var underbart att få jobba tillsammans med fina Kayo igen! Det var allt för länge sen vi stod på scen tillsammans! <3

Det var bra drag på publiken!

Hela gänget - Kayo, Christer,  jag, Erik Linder och Niklas Andersson. (På bilden fattas fina Suzzie Tapper och bandet Big-Eyed-Mike som också medverkade!)

Showens tema var jul, disco och schlager –  så det blev några klädbyten för oss tjejer….!

Efter showen träffade jag en av mina trogna bloggläsare : “Schlagertokig tjej”!

Hon var där med sina kompisar och hade med sig en present till mig – underbara små röda rosor att ha i badet…!

TACK söta du för det!!!

Ett annat schlagertokigt gäng var dessa som jag också träffade efteråt!

Linda Sonnvik har dessutom  skrivit ett av bidragen till nästa års Melodifestival!

Nämligen det som Dilba ska sjunga – och som jag har hört ska vara väldigt bra…!

Stort Lycka till, Linda!    Jag ska heja på dig!! (Och tack för att jag fick låna bilder från din blogg) :-)

TACK också till Louise och Linnéa från Hallbert Frisör i Eskilstuna , som fanns på plats bakom scen och gjorde oss alla fina i håret!

Ses vi i Nacka Forum idag?!

Nov 28
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2010-11-28 04:11 RSS

Kom hem för inte så länge sen från kvällens avverkade Julshow i Eskilstuna tillsammans med bland andra Kayo och Christer Björkman!

Showen flöt på fint, och det var ett bra drag på publiken!  Vi hade  superkul både på och bakom scen!!

Efter showen inmundigade jag dessutom årets första julbord! Bara en sån sak….! :-)

Lägger upp lite bilder från julshowen på Travet i Eskilstuna imorgon…!


I dag söndag besöker jag och Benjamin det uppfräschade och nyrenoverade shoppingcentret Nacka Forum!

Mellan kl 12.45 och 16 kommer vi att vara där!

Vi kanske syns där….?!


Länk till Nacka Forums pressrum

Nacka Forum sparkar igång årets julhandel med att bjuda in till en stor julinvigning under första adventshelgen den 27-28 november!

Under ledning av årets julvärd Agneta Sjödin arrangeras en fullspäckad helg med aktiviteter och uppträdanden blandat med specialerbjudanden från Nacka Forums butiker.

På programmet står bland annat:

  • Kören One Voice framför, under ledning av Gabriel Forss, julgospelmusik.
  • Populära barn- och ungdomsförfattarna Sören Olsson och Anders Jacobsson läser högt och visar den klassiska julkalendern Sunes Jul.
  • Pernilla Wahlgren gör ett exklusivt framträdande tillsammans med sin son Benjamin.
  • Sagostund och allsång med barnprogramledaren Nassim Al-Fakir som läser högt ur sin nyutkomna barnbok Trudelutt-bussen.
  • TV-kocken Monika Ahlberg lagar mat, bakar och ger inspiration till julbordet samt tipsar om ätbara julklappar.

Skänk en julklapp till Röda Korset

I samband med första adventshelgen på Nacka Forum kommer besökarna ha möjlighet att skänka bort gamla leksaker som man inte längre behöver.

Röda Korsets personal är på plats och tar emot leksakerna. Dessa kommer sedan att säljas på Röda Korsets Mötesplats. Ändamålet är socialt arbete i Sverige.


Pepparkaksbus….!

Nov 27
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2010-11-27 06:58 RSS

I går samlades vi, några av alla grymma bloggtjejer här på Pernillas Värld för att tillsammans medverka på ett juligt event Stockholms Central!

Där hade man nämligen på morgonen byggt upp ett gigantiskt PEPPARKAKSHUS stort nog att gå in i – och gjort på riktig pepparkaksdeg!

Framför det stora pepparkakshuset, som kallades för “Tomtens pepparkaksfabrik” , satt vi och våra barn en stund i går och dekorerade varsin jättepepparkaka!

Jessica med Colin och Linn, Shatilla med Denzel och Keila, Susanne och så jag och Theo!

Fantasin fick flöda fritt , men det var nog barnen som mest bestämde hur deras mammors pepparkakor skulle se ut…! :-)

Utom Susannes förstås, för hon hade inget barn med sig.  (Hennes Lukas är 15 år och är väl  liiite för stor för att vilja julpyssla.. Iallafall ofentligt) ;-)

Så här fin blev Inrednings- Susannes minimalistiska “Pepparkaks-Tavla”!

Jessica och Linn gjorde en färgglad Nagellacks-pepparkaka!

Modebloggande Shatilla fick hjälp av Denzel med att dekorera en väldigt blingad Pepparkaks-Väska!

Jag och Theo gjorde såklart en tjusig Pepparkaks-SKO! Vad annars…?!

Louboutin – släng dig i väggen!! :-)

Inne i Pepparkakshuset var det ombonat och mysigt och där bjöds på pepparkakor till alla som ville ha!

Där fick också alla barn som ville ,gå in och dekorera sin egen pepparkaka!

Får du lust på att baka ditt eget pepparkakshus i beboelig storlek och råkar ha 421 kg vetemjöl hemma , så har du receptet här…! :-)

Innan vi gick hem, fick Theo även hälsa på TOMTEN som också var på plats!

Tomten frågade om Theo hade varit en snäll pojke…?!

Och med tanke på att man blir snäll av att äta pepparkakor – så var ju svaret ganska givet just denna dag…!

- “JÄTTE- snäll!!” :-)

Vinnarna av Dolce Gusto!

Nov 27
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2010-11-27 06:09 RSS

Grattis till de tre lyckliga vinnarna av årets julklapp -

Varsin RÖD Nescafé Dolce Gusto Circolo kaffemaskin!

Rätt svar på tävlingsfrågan var : MELODY, CREATIVA, PICCOLO och CIRCOLO

Och vinnarna äääääär :

Evelina Wiklöf i Kvissleby


Emma Eriksson i Julita


Veronica Persson i Gävle

Stort grattis till er och mycket nöje med espressomaskinen!