Inredning och Design

Arkiv februari, 2011

Micaelas kök

Feb 28
Skrivet av: Susanne Nordström 2011-02-28 08:49 RSS

Jag är absolut en köksmänniska! Jag lagar mat länge, äter helst i köket, hamnar alltid i köket på fester, uppflugen på någon köksbänk tillsammans med andra “kökshängare”.

Därför är det också rätt kul att designa kökslösningar när tillfälle ges. Micaela hade faktiskt fnulat  i flera år på att göra om, men inte orkat ta tag i allt! Kök och badrum är stora och kostsamma projekt  i hemmet, och kräver sin planering.
M:s kök ritade jag på Grand hotell i Slovenien, där jag var med Pernilla på reklamfilmsinspelning, M är en tapper kvinna och jag fick helt “fria händer”, vilket är det absolut roligaste att få.

Varsågoda, Micaelas kök i repris.

.

FÖRE

.

(Hm, ursäkta dålig bildkvalité!)

Istället för det konstiga utrymmet ovanför  kyl/frys ritade jag in en hög integrerad kyl/frysstapel upp till tak, och byggde städskåp intill. Trumman rev vi.

.
EFTER

.

FÖRE

Innan är stod städskåpet mitt i vägen, och man gick nästan in i det !

.

EFTER

Ljust, fräscht och luftigt, och en betydligt öppnare känsla. Istället för vanliga gardiner köpte jag en färdigsydd hissgardin från Himla.

Väven på väggar och tak bredspacklades och målades, nytt ekgolv lades och två st 5-spottar sattes i taket + infällda spottar under köksskåpen.

Allt klart på tre veckor!

Kök Ikea Abstrakt, vitvaror från Smeg kran Tapwell och notat ekgolv beställt hos Miljögolv. 

Kram Susanne

 

Sundayblue(s)

Feb 27
Skrivet av: Susanne Nordström 2011-02-27 04:50 RSS

Blått är verkligen flott!

Härlig soffa och desto finare matta! Jag är så himla förtjust i dessa “ihopsnörpta” och fint infärgade mattor.

Visst vill man bara slå sig ner i den här lugna kompositionen?

Sett på Nordiska Galleriet

.

Jag har tagit en kort kaffe/bloggpaus i mitt byggande, och när jag kommer hem ikväll  tror jag bestämt att jag ska tappa upp ett hett bad.

Kan ju alltid ösa i mitt blå badskum, och drömma mig bort en stund. ;-) Känns som ALLA är på sportlov i dessa dagar…

Mina killar har det bra förutom att Lukas skidor försvann i flytransporten igår och dom fick hyra nya, typiskt! Får väl hålla tummarna för att de dyker upp igen.

Kram Susanne

“Nyhål” i väggen och barntips

Feb 26
Skrivet av: Susanne Nordström 2011-02-26 12:43 RSS

Igår revs det i Sickla och famljen har fått några skåp mindre,  ett hål i väggen men nytillkommen underbar utsikt över vattnet, när det lagas mat.
Min supercoolt lyxiga mosaik landade, en vinkyl som ska byggas in, och nya stora bänkskivor med plats för sittande, vilket inte fanns tidigare. Allt kom på utsatt tid och dag, tack!

När familjen kommer hem från sportlovet ser det något annorlunda ut. :lol:
Dock satt spishällen som fastgjuten och gick inte att rubba och passade på att spricka när killarna kämpade, och en ny häll måste fixas fort!

“NYHÅL” I VÄGGEN

.

PRAKTISKA NYHETER…

…såg jag på Ikeas barnavdelning i veckan. Som vanligt smart idé och bra pris.

Låda med lock 149:- även i turkos och vit

.

Tyglåda med fack i samma serie, KUSINER för 69.- lyxigt bra!

.

SPORTLOVET HAR BÖRJAT

Här en bild från Charmonix, när Lukas var drygt 8 år och fick på dispens glida runt bland glaciärsprickorna med guide. Bilden blev det årets julkort, och kompis till oss trodde t.o.m att vi hade photoshoppat in lillen i den häftigt tjusiga grottan.

Peppe, Lukas och kompis André sitter nu i taxin till Arlanda och italienska alperna, och  lugnet här hemma har lagt sig! Skönt med 1 veckas paus från allt tjatande och matlagande!
Jag ska nu gå iväg och börja bygga garderober på jobbet, för att inte krocka med målaren. Mitt trevliga lilla lördagsnöje.

Kram Susanne

“Hälsolunch” och lurvpuff

Feb 24
Skrivet av: Susanne Nordström 2011-02-24 09:54 RSS

Närplocklistan var klar , satte jag mig ner och gick igenom allt samtidigt fyllde på med en riktigt nyttig “lunch” på Ikeas glammiga 5 kronors café. Förutom att jag slog till på en 10 kronors latte i 5:ornas värld.

Köpte en banan också, men den låg kvar i väskan när jag kom hem.

Gott…

Fem vagnar och 1.2 ton senare var det iallafall dags att betala!

.

Väl tillbaka i sta’n igen, slank jag in på Drömhuset för att köpa några korgar till min kund, och möttes av den här alldeles bedårande synen!

Vilken vårig dukning med en ljusblå jättefin servis och patinerade möbler till, ville bara sätta mig ner, skära upp en tårta, dricka latte och höra havet brusa!

Men det är ju fortfarande så himla kallt ute, och baaara februari än. Men vi klickade en stund där, keramiken, våren och jag. :-D  

Men när korgarna var nerpackade så så sa det klick igen, och det här klicket fick mig att plocka upp plånboken!

Nu står den här min nya datorfotpall och linder in sig i mina fötter, fin va?

Kvällens 18-22 leverans som jag bokade in för att ta  emot kväll och styra upp i lugn och ro!

Kom  som den skulle??? Näää! Människan på Bring hade ändrat om lite och tyckte att jag skulle sitta standby och vänta en hel kväll helt i onödan!!!

21.31 cyklade jag över till min kund, efter 22 letade jag lappen för att hitta ett telefonnr och “Bringreceptionisten” hade käckt skrivit fredag 9-13 smart kille! om jag hade kunnat dvs. Nu spricker den planeringen också! Grrrrrr

Pappe messade just och hade landat i New York och på väg hem igen, på snabbvisit. :-D

Önskar er alla en skön helg!

Kram Susanne

Gardintips 2

Feb 24
Skrivet av: Susanne Nordström 2011-02-24 09:41 RSS

Just kommit hem från byggmöte idag också, nu har jag dragit igång målare och el på Narva, och familjen Titti har givit sig  ut i Europa.

Nu har jag gått upp 6 två dagar i rad, usch! och ska nu kasta mig iväg till Ikea för ett härligt motionspass, i vanlig ordning.

.

MER TYG

Hemma hos Ulrika J, valde jag auberginefärgade gardiner och dubbla våder, av tyg med ett härligt tungt fall.

.


.

 

VITA “SVALA OCH ENKLA…

…i sovrummet, också här med mycket tyg för att kunna dra för helt.

.

HISSGARDINEN…

 Hos Gabriel fick ränderna ligga vågrätt istället för på längden, på så vis slapp vi skarva tyget på bredden.

 

 

Det här fönstret hos lilla Isabell är väldigt brett, och vi skarvade med ett enfärgat tyg på kanterna.

  

FÄRDIGSYDDA GARDINER…

 …i butikerna finns det mycket av nuförtiden, och man behöver inte kunna sy eller lämna bort längre, vilket är jättebra. Dessa färgglada öljettlängdern såg jag hos Hemtex igår.

.

Lycka till nu med gardinandet, ni som är förnyningssugna, tyg är KUL :-P

Kram Susanne

Gardinkavalkad del 1

Feb 23
Skrivet av: Susanne Nordström 2011-02-23 12:36 RSS

En av mina trevliga “stammisar”, Jenny i England skrev att hon var sugen på nya gardiner.

Jag har nu rotat runt bland mina bilder och grävt fram några gardintips och kör en liten “kavalkad” del 1 och fortsätter med någrla fler gardintips imorgon.

.

Gardiner…

 …är något, som nästan alla har i någon form, långa, ”fönsterbrädskorta”, hiss etc.
I dämpande syfte är gardiner fantastiska, textilier överhuvudtaget är förstås bra, men det blir väldigt ombonat med mycket tyg.
Jag är ganska enkel i min gardinsmak och inte så förtjust i en massa konstiga uppsättningar.
Personligen tycker jag att det är väldigt bra att ha gardiner som håller år ut och år in, och kanske lägga ner lite mer pyts på bra kvalitét.

Här lät jag sy upp en en vacker fodrad uppsättning i broderad helsiden, till Thomasine, sydda med veckband och upphängda med fingerkrokar. Vi matchade med en specialbeställd tavla av Susan Gudmundsson.

.

Sovrumsgardiner i taft med öljetter. Längderna är sydda med 1,5 våd för att få ett maffigare intryck.

.

Hos My blev det den lite ruffa stilen, med mörka grå längder i ett tungt tyg med fint fall som ofta används till kläder.


”Nattgardiner” i 2 delar har jag designat och sytt till Lovisa och de får hänga sådär lite ”nonchalant” när de inte används!

.

Snedtak är urcharmigt, men inte helt lätt att inreda! Här satte jag krokar i taket och sydde gardiner i soltåligt syntet/konfektionstyg och satte i öljetter för lätt upphägning.

Bra att tänka på om tyget inte ska fodras och om det är ett soligt fönster är att ha tyg med lite syntet i så att gardinen inte bleks.

.

Några av alla mina gardiner sydda av..... Susanne Nordström!
En av Pernillas gardinuppsättningar som jag gjorde när dom flyttade in i huset.
.
.
I ORIENTEN…

…hittade jag det här skrädderiet, något vildare kombinationer än vad vi är vana vid här hemma!

.

Stänger eller glidskena?

Det är helt beroende på tycke och smak. Dom senaste åren har jag nästan bara använt skenor från Silent Gliss. Dom är diskreta och superlätta att dra för.

Det finns också mycket fina och prisvärda färdigsydda gardiner, vilket jag ofta köper. Finns att köpa t.ex. på IKEA, Åhlens, Hemtex och på vissa mindre inredningsbutiker.

Jag lägger alltid upp gardinerna på plats med hjälp av mina älskade stryka-på-klisterremsor, (i gamla hus kan det skilja flera centimeter från en sida till den andra.)

Ikväll har jag jobbat till 23, sen bloggande och imorgonbitti har jag byggmöte 7.50  i Sickla, huu! Mot sängen…

Kram Susanne