Apr
26
Skrivet av: Lollo Stapel
2011-04-26 10:37
RSS

“The moment you say ‘I know everything’ is the end of your growth.”
-Sharon Lee
För mig är det så viktigt att hitta känslan i träningen. Igår fick jag känslan i ansiktet när jag var ute och sprang, det är inte direkt den känslan jag menar utan den positiva känslan som gör att det är kul att träna. Så med en ordentlig träningsvärk drog jag på mig löparskorna igen medans Selma spelade tennis. Jag hade tagit med mig lite för lite kläder, hade gott kunnat haft en till tröja. Känns bättre när kroppen är varm att springa, mjukare rörelse. Det blev 8km freestyle i stan, hade ingen plan ville bara hitta en bättre känsla än igår. Njöt av den vackra naturen.

Andetagen var rätt från början, vilken skillnad, så skönt. Däremot fick jag inte liv i benen, hittade inte min rytm. Men sista km kändes det mycket bättre. Under hela löpturen var jag fullt närvarande, gjorde mitt bästa för att hitta rätt känsla. Lyssnade på kroppen, kände efter i steget, slappnade av i armar och axlar. Jag ger mig inte jag ska hitta mitt sköna flow igen, jag vet att det finns där någonstans
Unnade mig ett härligt bad när jag kom tillbaka.

Har laddat upp ordentligt , frukt, grönsaker och nötter, NO EXCUSES!





Jag hoppas ni besöker Sturebadet när ni är i Stockholm. Vår historia av 120 års utveckling av hälsa och välbefinnande är en tradition som ställer höga krav på oss och vi erbjuder än idag tjänster av högsta kvalitet. Vår grundfilosofi bygger på fyra hörnstenar; fysisk träning, mental avspänning, välgörande behandlingar och hälsosam kost. Sturebadets grundare, Carl Curman, lade redan år 1885 stor vikt vid att se till hela människans välbefinnande, och vi på Sturebadet bär med stolthet denna historia vidare.
Jag kan varmt rekommendera klassen NIA, genom rörelse finner vi glädje. Öka din kroppsliga och mentala medvetenhet och ge styrka, kraft och smidighet. NIA är en blandning av yoga, tai chi, kampsport, jazz- och fridans. Utveckla och ändra din medvetenhet.
Min absoluta favorit behandling är Samezen 80min, Bodyscrub, stilla bad, massage med varma stenar och varm olja samt Sturebadets Spa-ritual. Denna underbara behandling har sin grund i samekulturen. Under stjärnhimlen i vårt nybyggda behandlingsrum i form av en samekåta får du njuta av Samezen till rogivande jojkmusik. Den börjar med en skön bodyscrub, sedan ett mineralrikt bad i träbadkar och till sist en avslappnande och rogivande massage med varm björkolja och varma lavastenar.