Aug
25
Skrivet av: anki@pernillawahlgren.se
2011-08-25 10:49
RSS
Heeeeej!
Jag sprang på en amerikansk krönika som jag tyckte var lite kul, killen tipsar om att helt enkelt skita i alla resetips du får från vänner, tidningar eller sociala medier.
Tyckte den var värd att dela med till Er
Det roligaste är ändå att han fördömer alla andras tips… och delar sen ut egna! Dubbelmoralens USA kanske…
Internet är fullt av “matnyttiga” rese tips.
Jag tror inte en dag går utan att någon på Twitter eller Facebook ger mig råd om “de fem bästa sätten att lägga dina underkläder On The Road” eller “Hur man kan äta Vegetariskt för under $ 10 i sydvästra kanadensiska gränsstäder.(!?)
Alla dessa tips är utformade för att göra ditt liv lättare, få dig att slippa tidskrävande, förvirrande eller oroande aspekter av resandet från människor som varit där och gjort det.Men vilka är dessa människor och varför ska vi ta råd av deras ord?
Och ännu viktigare, är det bra råd?
Svaret är nej.
Min teori är, att medan det finns en massa goda råd där ute, är det faktiskt bättre att göra raka motsatsen till vad dom flesta resenärer tipsar dig att göra.
Jag bestämde mig för att ta en titt runt på internet för att hitta de vanligaste tipsen eller råden och berätta varför du helt bör ignorera dem. Och ja, nedanstående tips finns på hemsidor.
Resenärens tips: Besök “bästa plats på planet” på flygbolagets hemsida innan du checkar inEtt bättre resetips: Tre ord för detta. Waste. Of.Time.
Här är anledningen. Du är inte den enda personen som vet att dessa webbplatser finns, så du kommer inte att vara beväpnad med någon insider hemlighet när det blir dags att välja din plats.
Om du någonsin använt en liknande webbplats tididigare, vet du att det oftast bara finns tre eller fyra säten (utöver nödutgångar) som dom rekommenderar som bra. Med upp mot 600 personer som flyger på en 747 försöker alla boka dom här platserna. Du har större chans att vinna på lotteri och köpa din egen jet.
Resenären tips: Förvara dina värdesaker i ett hemligt, “kött-färgat” pengar bälteBättre resetips: Inget skriker “Jag har alla mina värdesaker på ett ställe” mer än ett tunt penga-bälte under en t-shirt.
Har du någonsin sett någon försöka få ut något i dessa bälten? De drar tafatt ut dokument och buntar av kontanter för att hitta vad de letar efter.
Vad är fel med den goda, gammaldags plånboken?Det bästa tipset är att separera dina pengar och andra dokument på två olika ställen, så om “byxfickan A” plockas, har du fortfarande det väsentliga i “jackfickan B”. Sätt också ett gummiband runt plånboken, vilket gör det mycket svårare att få ur den ur fickan (för dig och tjuven).
Resenären Tips: Packa lätt när du ska på en lång resa
Bättre resetips: Den här är bra i princip, men ganska omöjligt i praktiken. Jag är en stor troende på att packa till gränsen av min maxvikt från restriktionen av flygbolaget. Om jag bara kommer ta min väska från hotell till hotell, varför inte ta så mycket jag kan med mig?
Resenären tips:
Håll dig till de stora vägarna och våga dig inte ner på bakgatorna eller dåligt upplysta vägar.Bättre resetips:
Erm, enligt min erfarenhet är alla dom bästa saker som händer på just bakgatorna och dåligt upplysta vägar.
Resenären tips:
Ta lätta, snabb torkande reskläder för att hjälpa till när du får tid att tvätta.
Bättre resetips:
Visst, så kan man väl göra om man vill se ut som Bear Grylls eller ett amerikanskt par i 60-årsåldern som gillar att vandra och äta bönor ur en burk.
Det är inte ett brott att se bra ut på din resa genom att bära ett par bra jeans eller en favorit-t-shirt.Även om det är sant att en del kläder inte är det bästa för vissa typer av resor – det är inte att rekommendera att gå på en promenad i klackar och denim. Genom att planera framåt, (tvätta dina kläder första natten när du ska stanna på ett ställe i flera dagar för att ge dem tid att torka) behöver du inte se ut som en tönt på vägen.
Resenären tips: När det gäller bokning av resor, hotell, etc, lönar det sig att shoppa runt för bästa fynd
Bättre resetips: Detta tips är bara bra om “shoppa runt” är gjort innan du åker. Tillbringa dagar, veckor, till och med månader i förväg att försöka hitta dom billigaste hotellen och resor, men så fort du är på väg, dra ett streck över fyndjakten och fokusera på upplevelsen.
Jag har tillbringat otaliga timmar på mina resor med surfa efter fynda på dyra internet caféer och gått mellan resebyråer… när jag kunde varit där och upptäckt staden jag faktiskt var i.
*Slut krönika* Vad är det konstigaste resetips du har fått?
Kram!