Köksfix i Lenas skärgårdshus
Lenas kök i skärgården står på tur. Nu har jag hängt ut hela huset, förutom några duttsaker. Inte så världsmycket till inköp mest rensning och jag har stuvat om i lådor och skåp för att få bättre plats. Jag bodde ju där i två omgångar och när jag “boar” in mig kommer jag alltid på så mycket mer som gör det hela så mycket bättre.
Alltid kan ni kanske sno åt er några tips för regniga semesterdagar…
FÖRE
Sett från ingången till huset och vardagsrumet.
EFTER
Piff på kaminhyllan också.
FÖRE
EFTER
Rena ytor och ingen diskmedelsflaska i fönstret gör susen.
Den tomma täcksidan på kyl/frys fick sig en bokhylla och fönstret rensades.
Ni som följer min blogg har väl inte undgått att jag är förtjust i dessa vägghyllor. Denna är från SB-Nord och utgår tyvärr nu, jag köpte den sista hos VarDagsRum. Men det finns andra varianter även där.
FÖRE
Lite kalt och omysigt kan jag tycka, och slagbordet som Lena fyndat gömdes under en duk. Udda stolar är spännande men jag hittade den fjärde i sovrummet…
EFTER
Stolfyran full-talig och duken borta. Känns lite lugnare så här tycker jag.
Tavlan köpte jag på Ikea
FÖNSTERPIFF
Blommor Drömhuset krukor Åhlens lampa Ikea lykta Hemtex
FÖRE
Med 50 cm till mellan bänk och skåp blir det smått klaustro med en list som ska dölja belysningen också.
EFTER

…tog bort listen och rensade bänken och vips mycket luftigare. Ljuset släpps fram mer.
FÖRE
Allt byttes ut och allt rensade jag bort på bänken.
EFTER
Enklaste “snyggtipset” RENSA OCH STÄDA UNDAN! Det finns ju skåp och lådor.
Man blir hemmablind och rena ytor är alltid en 10-poängare.
En liten ommålad akvarell fick pryda väggen mot vardagsrummet.
SÅ HÄR SÅG DET UT NÄR JAG BÖRJADE
Bye bye alla platta paket, slit och släp…
Sista arbetsdagen idag, och tusen saker som ska fixas!
Har styrt upp mina rörisar till Pernilla som ska få ett hörnbadkar i källaren istället för det lilla med lejon-tassar. (till salu nu!)
En ny kyl/frys behövs till ön (den gamla har gått sönder) Vi har äntligen hittat en bra på blocket, i Sundbyberg som ska hämtas och lastas på båten ikväll!!
Vi hörs på semesterbloggen som är tillbaka från och med imorgon. Om det är nåt ni vill att jag ska skriva om så kan ni ju alltid önska i kommentarsfältet. Inspiration behövs alltid.
Ha det underbart och tack för att ni läser våra bloggar så flitigt. Superkul att vi har så otroligt höga läsarsiffror. Jag ligger på 38:de plats av alla proffsbloggare, inte illa för en tjej från landet som älskar inredning.
Kram Susanne
taggar: kök














Susanne Nordström
25 kommentarer
Trackback-länk
Åh så fint i “Lena-huset”! Ett tips från mig är att ha en gosig ryamatta i köket, alltså där man står och lagar mat och diskar. Det är sååå gosigt och med tanke på hur mycket tid man tillbringar där så är det helt klart värt det. Det är faktiskt inte ett dugg opraktiskt, man får bara vända mattan upp-och-ner lite då och då och skaka ut smulorna! Ha en underbar sommar och tack för en inspirerande blogg!
/Anna i Småland
Skrivet av: Anna 2012-07-02 15:32
Hej Susanne!
Tack för en jätteinspirerande och intressant blogg! Följer dej med glädje varje dag. Tack för alla världsmarta och snygga tipps, sparar mycket av allt det fina du delar med dej av. Och ovanpå det är du en otroligt sympatisk och smart människa, du inspirerar inte bara med din inredning utan även med din fina personlighet.
Min dotter (5 år) ska få nytt rum och nya möbler. Rummet är bara 8 kvm och hon önskar sej blått med rosa fjärillar. Några kul idéer?
Sköt om dej & ha bästa semestern! Kramis Helena
Skrivet av: Helena 2012-06-30 22:17
Ha en skön semester… kram Du måste vara såååååå värd SEMESTER……
Skrivet av: cissi 2012-06-30 21:28
Ha en härlig semester! Ser fram emot att läsa sommarbloggen
Kram / B-M
Skrivet av: B-M 2012-06-30 13:29
Ha en skön semester, hoppas vädret vänder nu. Åker du uppåt något i sommar (före 15/7) så rekommenderar jag er att kolla på Michael Rehnvalls konstutställning i Österby, underbart färgsprakande tavlor.
kram Neta
Skrivet av: Neta 2012-06-30 12:57
Första gången jag kollar in din blogg, undrar om du har nån utbildning eller är du “hobbyinredare”?
Skrivet av: Anna 2012-06-30 09:49
Bästaste Susanne!
För oss här inne på bloggen är du definitivt nummer ett! Jag har fått så mycket inspiration av dig och vågat ta ut svängarna ordentligt här hemma.
Dina före och efter bilder är alltid så himla kul att se och det är intressant att läsa hur du tänker när du gör om. Ibland är det ju med väldigt små medel som det blir stora förändringar.
Jag skulle gärna vilja att du skrev om trädäck för det behöver jag inspiration till, tänkte bygga ett sådant i sommar. Om du har tid över förstås för jag hoppas att du latar dig på bryggan i sommar
Ha det så fint på semestern finaste Susanne.
Varma sommarkramar Mia-Maria
Skrivet av: mia-maria 2012-06-30 09:10
Hej jag skickade 2 bilder från en intressant inredening på restaurang Gökens (Pontjärsgatan 28) toalett . Jag kände ingen tidspress
Skrivet av: Erik 2012-06-30 00:46
Stort GRATTIS till den fina placeringen, din blogg är helt underbar att läsa och få vara en del av, du har verkligen blivit en riktig vän och för mig är det ett måste att titta in här varje dag.
Så fint det blev här också, älskar verkligen alla dina fantastiska förvandlingar med relatitvt små medel vilket gör att vi vanliga också kan få möjlighet att göra om därhemma med alla dina fina och smarta idëer.
Nu får du och Zeb ha en riktigt lång och skön semester ute på er fina ö och njuuuuut. Ser också med glädje fram emot din alltid lika mysiga semesterblogg.
Stor kram Rosa
Skrivet av: Rosa 2012-06-29 23:06
Ha en riktigt underbar semester! Hoppas solen och värmen bestämmer sig för att dyka upp oftare än vad det blivit i juni.
Du är verkligen värd att ligga högt på bloggvärldens alla topplistor. Förutom din talang så tror jag att det är glädjen över att jobba med något man verkligen vill som lyser igenom i din blogg.
Kram och en härlig sommar till alla dina läsare.
Skrivet av: Sari 2012-06-29 22:39
Du är toppen som Inredningsdesigner o Bloggare många bra tips fr dej har jag fått senast Blårutigt överkast till min son som har en Hästensäng
han blev jätteglad hälsar o tackar till dej (köpt på Hemtex) bra när du sätter ut var du köpt sakerna ibland har jag tur att affären finns i Malmö 
Önskar dej en sköön semester /kram
Skrivet av: margareta 2012-06-29 22:08
Du är suverän! Alltid underbart att få läsa din blogg. Ha en underbar sommar
Skrivet av: Ulrika 2012-06-29 21:29
Hej, Susanne, för mig är du också nummer 1, du vinner över alla Ernst & Bygglov & allt vad det heter. Jag har ett angenämt problem, vi har köpt ett sommarställe med 2 mini stugor, ca 9 M2 var. Har du några tips på hur jag ska tänka när jag inreder dessa? Det är lättast att frakta dit möblerna med båten, så det bör inte vara allt för tunga grejer. Jag tänker att våra söner ev. ska husera i den ena & vi i den andra. Tacksam för tips.
Skrivet av: Tima 2012-06-29 20:18
Hej!
Tack för en fantastiskt inspirerande blogg! Alltid så skoj att kika in.
Jag och min sambo ska ha barn i vinter…Just nu funderar vi på hur vi ska inreda barnkammaren. Vad har du för tips på förvarningsmöbler/sittyta och andra tips kring vad vi ska tänka på såsom belysning eller vad för tapet som kan vara fint? Vill helst hålla det ljust och inga “barntapeter”..
Ha en härlig semseter!
/Sofia
Skrivet av: Sofia 2012-06-29 19:02
Grattis till bloggplaceringen!!!! Har man både hjärta och hjärna som du har, då blir det intressant att läsa, så är det!! . Ha en sköööön semester. Det ska va gött & leva annars kan det kvitta!!!!!! Eller hur?!kramisar, Madelen
Skrivet av: Madelen 2012-06-29 17:58
Darling ha en fantastisk semester! I morgon styr bilen mot båten och Almedalsveckan, men sen har jag också semester…
Kram kram
Skrivet av: Ulrika 2012-06-29 16:17
Hej Susanne! Älskar dina fina före-/efter inlägg. Så himla inspirerande! Fortsätt med det. Tack för en härlig blogg. // Josefina
Skrivet av: Josefina 2012-06-29 15:39
Blir alltid så fint det du gör….i alla fall det du visar här på bloggen.
Får så mycket inspiration av din blogg. Är bara inte så händig som du och har kanske inte riktigt råd att ta hjälp av ett proffs. Men i bland lyckas jag , ska maila lite bilder sen på lite saker som jag ändrat efter tips från dig
Kram och ha en skön semester, ser fram emot sommar-bloggen
Skrivet av: Sofia 2012-06-29 15:19
Kära Susanne!
Jag som är lite av en pedant brukar aldrig ha en massa “plock” framme, inte
ens diskmedlet står framme…………..
Här i Uppsala skiner solen,men regnet kommer i morgon igen,vad är det som
har hänt med värmen som vi alla vill ha!
Ha en härlig och avkopplande semester på er fina ö,hälsa killarna.
PUSS och KRAMIS!
Skrivet av: Moster Gerd 2012-06-29 13:51
Finaste Sus!
Så himla fint och smakfullt. Har skrivit det så många gånger, men jag menar det verkligen, från djupet av mitt hjärta! Du har en sån säker och bra smak.
Nu kan du med gott samvete ta semester och bara njuta av allt annat som gör livet skönt att leva!
Varmaste sommarkramen från Maggie
Skrivet av: Maggie 2012-06-29 13:44
Du är nr 1!!
Skrivet av: Anette 2012-06-29 13:28
Man skulle ha en egen Susanne som trollar hemma!!
Alltid lika snyggt, fräscht o stilfullt, när du far fram!! Ha, ha…
Önskar dej en fantastisk semester, med mkt vila!
Ser fram emot semesterbloggen!
Önskar alla en fin sommarhelg!
Kramar
Skrivet av: Fika 2012-06-29 13:08
Du skulle behöva komma hit och rensa lite också..
Plats 38 är bra, men för oss som följer dig är du nummer ett!
Önskar er en härlig semester på er ö.
Skrivet av: Maria 2012-06-29 13:07
Önskar dig en riktigt skön semester
Kram / Lolo
Skrivet av: Lolo 2012-06-29 12:18
Vad roligt att du ligger så bra till bland proffsbloggare! Grattis till det!
Ojojojoj så fint det blir där du drar fram. Rensar och öppnar upp som om du hade ett trollspö.
Jag gillar också såna hyllor som du visar. Har köpt ett gäng på Mio. Hyllan svävar liksom upp på väggen,
Nu blev jag riktigt inspirerad till att rensa i min lägenhet. Jag har så rörigt och mycket ligger framme. Jag syr en del så när jag håller på med mina projekt måste det bli rörigt! Sen när det är färdigt har jag lite svårt att komma igång med undanplockningen.
Ser fram emot semesterbloggen!
Skrivet av: ninni 2012-06-29 12:10