Sociala dagar och blåst v/s sol

Jul 2
Skrivet av: Susanne Nordström 2012-07-02 11:59 RSS

SOMMARBLOGGEN ♥

Jag fick ändan ur och packade upp alla våra kassar under söndagen, hur jag lyckas knöka in allt på våra 25 kvm är för mig en gåta! Jag kan lova att det är compact living på hög nivå.
Familjen Söderberg söndags-landade med sin fullastade båt och flyttade in till sitt. Ordningen är som den ska…

20120702-235710.jpg

Gullisarna Ted och Philip (Peppes Gudson) kastade sig in till Lukas i “hängahörnan” under hans säng.
Lukas har varit barnvakt till killarna sedan han gick i sjuan, då han t.o.m hämtade kidsen efter skolan två gånger i veckan. Som sådär mysiga småsyskon när han inte har några egna.

.20120702-235653.jpg

Bara så snofsiga segel.

LÅNGLUNCH

20120703-001422.jpg

Svinblåsigt på vår sida idag, omöljigt att vistas här. Så efter frukost bjöds jag in på kaffe till Sara på andra sidan, där det var stekhett på bryggan.
Sen traskade vi över till Söderbergs, där det vankades lunch med vänner från grannöar och ända från Hongkong. Trevlig invigning av sommaren, och långlunchen gled så sakterliga över till middag. Himla trevligt! :-D

20120703-001448.jpg

Lullade iväg hemåt (ca 1.5 minuters väg) vid halv elva tiden, mätt och belåten efter en väldans social dag. Stannade till på stranden och konstaterade att all ogräs som växer i rasande takt, kan ändå vara rätt snyggt.

FULLMÅNE INATT

20120703-001517.jpg

Är det inte vackert så säg? Fotat 23.30

Nu ringer Ms W sitt nattliga samtal så en stunds chitchat innan jag slocknar…(hm, med facit i hand till kl 02.00)=

Kram Susanne

9 kommentarer

Trackback-länk

Hej alla fina och tack för att ni kommer med era glada hejarop! Det är så kul att höra vad ni pysslar med mellan varven.
Jenny, så mysigt med Sverigesemestern för er. Hoppas att vädrets makter är riktigt snälla när ni kommer…
Maggie, vad härligt att det går bra på nya jobbet, fast du behöver nog inte så mycket hjälp tror jag du som har så mycket klokskap.
Lolo, det är sex hus på ön med bara härliga vänner, vi är som en liten familj här ute. Man behöver liksom inte känna sej ensam om man inte vill vara det.Ibland är det mycket folk sen rätt var det är är det en nästan öde ö. Kontrasterna är bäst.
Rosa, ja tänk att sommarnatten är så magisk, det gäller att toknjuta av ljuset. I går kväll var jag ute och rensade ogräs runt 23-tiden och det var ljust…
Kram på er

Skrivet av: Susanne Nordström 2012-07-04 11:38

Vilken perfekt semesterdag ni har haft att bara vara och tillsammans med goa vänner och i riktig sommarvärme också så underbart.
Så härligt när barn / ungdomar kan ha ett sådant förhållande, vilken gemenskap och så värdefullt för alla tre.
Tänk att det kan vara så ljust kl 23.30 helt fantastiskt och så vackert precis som det naturliga pynt ni har, haha.
Hoppas ni har det lika mysigt ikväll på er härliga ö, sköt om dig gulligaste du.
Stor kram Rosa

Skrivet av: Rosa 2012-07-03 21:51

Hej Susanne
Va mysigt ni har det!
Bor ni många på öa..bor ni nära…tycker det ser ut som ni bor själva. men med tanke på gångavståndet så undrar jag ;)
Fortsatt trevlig dag och semester.
Kramen…

Skrivet av: Lolo 2012-07-03 15:33

Kära Susanne!

Så vackra bilder,och det där ogräset tycker jag var ett vackert ögräs hi hi!

Ha det fortsatt mysigt på din semester,hälsa killarna.

PUSS och KRAMIS!

Skrivet av: Moster Gerd 2012-07-03 10:00

Ååååh,ert ställe ser såå mysigt ut! Ha det toppen,det ska jag! ;)

Skrivet av: annika 2012-07-03 09:37

Åh vad det lyser kärlek och gemenskap om ditt inlägg. så viktigt för de mindre grabbarna att ha en äldre förebild!
Vi hoppas att sommaren är här nu och håller sig kvar lääääänge.

Jag har förflyttat mig norrut och tillbringar några dagar hos en kompis som har stort hus. Härligt med kompisar!

Sommarkramar

Skrivet av: ninni 2012-07-03 09:21

Hej Sus!
Vilken härligt dag ni haft, tillsammans med härliga vänner. Bra inledning på veckan och semestern tycker jag! Det finns väl inget härligare än att umgås med fina vänner när man är ledig. Antar att era skratt ekade över nejden. ;-)
Jag jobbar på och det är också underbart. Känns bra att jobba ordentligt nu, för att sedan ta lite ledigt. Jag har mycket att lära, men alla är så fina och hjälper mig tillrätta hela tiden.
Fortsätt ha det bra nu och njut av livet!

Kram Maggie :-)

Skrivet av: Maggie 2012-07-03 09:04

Vilken härlig start på semestern!!!
Må så gott med dina nära o kära!

Kram

Skrivet av: Fika 2012-07-03 07:50

Hej Sus..vilken underbar dag …lunch /middag med dina vänner ute i naturen låter som paradiset.Du får mig att längta efter min semester i Sverige så mkt..men om 4 veckor bär det av.Kram!

Skrivet av: Jenny i England 2012-07-03 01:15

Lämna en kommentar

Kommentar