Humor med kärlek!

Jul 6
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2012-07-06 01:08 RSS

Nu har jag lämnat Mörrum och sitter på mitt favorittåg X2000 och njuter av dagens tredje kopp kaffe.
Och jag är VÄLDIGT glad att jag sitter här kan jag säga!
För ett litet tag trodde jag faktiskt att jag hade missat tåget hem till Stockholm helt!!
Det började så bra i morse när jag vaknade i god tid, och till och med fick följe och bärhjälp med min väska hela vägen från hotellet till tågstationen av den vänlige herren i receptionen! Det var visserligen bara 200 meter, men det var väldigt gulligt av honom ändå!! Han var lite orolig att jag inte skulle komma rätt! :-)
Tåget kom när det skulle och jag hoppade på.
I Hässleholm skulle jag gå av och byta till X2000 mot Sthlm var det tänkt.

Det var bara det att jag satt och drömde och missade HELT att gå av i Hässleholm…!
Lite lätt panik kände jag allt, då jag inte ens visste vart tåget jag satt på var på väg och hur många fler tåg det gick hem till Sthlm i dag..?!
Men min oro visade sig vara onödig.

Mitt lilla misstag visade sig nämligen bli en BÄTTRE lösning för mig , än den bokade!
Tågets nästa station var nämligen Lund, och där klev jag av och väntade in JUST DET X2000-tåg som jag redan var inbokad på!
Den enda skillnaden blev att istället för att jag skulle väntat på det i en timme i Hässleholm, så fick jag nu vänta på det i bara 20 minuter i Lund istället!
Så kan det gå när man har tur..! :-)

Angående mitt förra inlägg om mitt lilla HOTELL I MÖRRUM då…

De flesta av er bloggläsare har ju gudskelov samma humor som jag och kan se det ROLIGA i det!
Herregud vad många ni var som skrivit att ni skrattat så tårararna sprutat , och det tackar jag er för! Jag gillar ju att göra folk glada!!
Tyvärr förstår en del av er inte den typen av humor, och tror att jag skriver sånt för att vara ELAK eller dryyyg.
Absolut inte! Tvärtom!
Jag ÄLSKAR när såna här små lustiga ställen dyker upp i mitt liv! Det får mig att skratta och må bra!
INGENSTANS skriver jag att det var ett skithotell med dålig service?!
Jag SKOJAR om standarden som kanske inte var den mest uppdaterade.
Eller??!
Jag menar VEM ser inte HUMORN med att ha en KASETTBANDSPELARE på rummet år 2012?!!!
För att inte tala om POOLEN!!

20120706-125929.jpg
Jag lovar er. Den här synen gjorde min dag!! :-) Det var kärlek vid första ögonkastet!!

Så nej, jag skulle inte vilja byta ut min Hotellvistelse i Mörrum mot allt smör i Småland! (Eller mot en natt på ett lyxhotell heller för den delen.)

Det är sånt här som ger mig härliga skratt och roliga minnen att bära med mig i livet! Och som jag kan dela med mig av till ER så att ni också får se de sköna kontrasterna i mitt liv och att allt verkligen inte bara är lyx och flärd, som en del av er verkar tro..!
Det är ju det som är så kul med det här yrket jag har! Alla olika platser och små byar som jag får komma till, som jag säkert aldrig hade fått se annars.
Och alla nya små upptäckter som jag får göra…

20120706-011146.jpg
Som att man i Blekinge blir serverad Cola Light i såna här söta flaskor från Nygårda! Sånt har vi inte i Stockholm minsann..! :-)

20120706-011354.jpg
Och den här vackra Kycklingsalladen som jag åt på rummet medan jag kollade på min “tjock-TV” gick inte av för hackor den heller!
Som en väns pappa brukar säga, som ännu inte äger en Plasma-TV ;
“Det spelar väl ingen roll hur tunn TV man har. Huvudsaken är ju att man ser kanalerna…!” :-)

62 kommentarer

Trackback-länk

Hörrö du Stellan… Är det månne så att du är otroligt avundsjuk av dig? Har svårt att låta andra människor må bra, även om de dessutom råkar tjäna mer pengar än du? Jag kan säga att om jag bokat det där hotellrummet i Mörrum med poolen hade jag skrattat ihjäl mig! Jag har inte råd att bo på hotell speciellt ofta och om jag nu råkade ha det just då o dessutom då hamnade på det hotellet så skulle jag dö av skrattkramp just bara för att allt inte var vad man väntar sig av ett hotell! O det hade dessutom varit typiskt mig att vimsa till det så, hade säkert lurat i familjen att det var döflott haha. Sluta tjura över Pernilla o läs bloggar med dem du gillar istället för att sprida dina mindre rara kommentarer. Ha en härlig dag alla även du Stellan hehe . Kram
http://jexstar.blogspot.se/

Skrivet av: Jessica 2012-07-13 18:45

2012 och vi har 2 tjocktv:n hemma…..ser som sagt alla kanaler ändå ;) dessa byts ut när dom går sönder ;) …. Gooo Pernilla , gillar din humor….. för det är skönt att HA humor, eller hur ;)

Skrivet av: Tina 2012-07-10 13:14

Pernilla! Har ingen empati för andra personer med annan status än hennes egen.
Men själv klarar hon inte kritik och snurplar med mun
som vi ofta kunde se i Lets Dance där hon helst ville få alla uppmärksamhet.

Jag har ADHD och på vissa sätt känner jag igen mig i Pernilla.
skillnad är att jag försöker begripa och göra något åt saken.
Mogna kort och gott.
Pernilla verkar dessvärre inte förstå hur patetisk hon är för det mesta:(
Själv skulle jag inte reagera om det stod en kasset bandspelare på rummet…då jag föredrar lägga ribban högre på viktigare saker.
Poolen var lite annorlunda men inget jag skulle slänga ut på bloggen min då jag respekterar hotell ägarnas val.
Ingen god *reklam* för Pernilla direkt.

Kan ärligt tänka mig att Pernilla kan sitta tillsammans med sina barn/vänninor och skratta åt någon på gatan som inte är som hon.
Jag tycker hon är en respektlös tjej fortfarande i äldre tonåren.
NEJ…Jag läser absolut inte bloggen ofta..Ville bara upplysa
dom som alltid ska skriva och säga vad vi andra ska tycka eller som oftast…varför läser du bloggen om du inte gillar den?! så talar barn i tonåren och inga vuxna…dom bryr sig icke.

Glad över inlägget med *blogg* vännerna att inte ALLA sprang omkring i Pernilla klänningar…gäller även Andreas.
Normala springet inte och gör reklam över något dom själva hjort:) förutom Pernilla…förståss.

Apropå platt tv….äger jag ingen sådan utan en tjock tv.
Mitt liv innefattar inte tv annat än Lulu carter och några till inredare.
Inte en penning fråga.
Men nu ska jag efter renovering åka köpa en vid tid.
Alltså inget viktigt för mig.
Sen säger alla att tjock tv ger den absolut bästa bilden.

Nej nu vänra sängen ska snart upp och träna:)
Vet…hysteriskt med sena tider.
men men så kan det bli….
Kram och natti natti

Skrivet av: Stellan 2012-07-09 02:47

MÖRRUM PÅ KARTAN.
SNÄLL BÄRARE, GOD OCH SNYGG SALLAD.
INGET HÅN…HUMOR!!!

PUNKT.

KRAM

Skrivet av: U-70 2012-07-08 18:12

Det är nedvärderande mot människor som inte skrattar åt andra människor eller hur de har det.

Skrivet av: A 2012-07-07 23:18

Jag kan visst förstå din humor i det hela men frågan är ju hur hotellägarna tar det. Jag skulle själv bli väldigt ledsen om jag ägt hotellet, men jag tror Pernilla ringde ägarna samma minut hon såg att många inte skrattade.
Sen är det så att bara för att man inte delar samma humor som Pernilla så är man inte onormal. Det finns människor som inte kan förstå ironi pga tex Asperbergers. Och det stör mig varje gång du skrivit något Pernilla skoj, och du får kritik. Skriv då inte att människor inte fattar din humor , ironi mm.

Skrivet av: A 2012-07-07 23:15

Go Pernilla, så jäkla härligt att se och läsa att du är fullt normal ;) !!

Stor Kram

Skrivet av: Linda 2012-07-07 20:55

Jag kan tycka att Pernilla kan gå över gränsen ibland (Fredde Wadling inlägget exempelvis) men inte denna gång. Jag tolkar det inte som att hon raljerar, inte alls. Jag tror, till skillnad från många andra, att hon satt Mörrum på kartan.

En del kommer att besöka hotellet bara för att Pernilla har bott där, andra kommer att besöka hotellet då de tycker “synd” om ägarna efter hennes utspel medan andra kommer att bo där för att de blev lockade av det pittoreska i det hela.

En win-win situation för ägarna!

Skrivet av: Lina 2012-07-07 12:00

Men snälla ni.Vad är ni för torrbollar egentligen.Det är väl klart att man ska få skämta om saker och ting.Hon gör det ju med hjärtat och glimten i ögat.Ser inget elakt över huvetaget i hennes inlägg.Dessutom så är det hon skriver och fotodokumenterar bara ren fakta och ingen smutskastning.

Skrivet av: Christina 2012-07-07 12:00

Skulle du skrivit så om det ex var dina föräldrar som drev detta hotellet? Märker du inte att du går över gränsen och gör dej rolig på andras bekostnad. Du verkar sakna empati helt klart. Hoppas att de får många gäster pga detta iaf! Be om ursäkt och ge dem gratis reklam på din blogg! Ha en bra dag :)

Skrivet av: Susanne 2012-07-07 11:43

Ja Christina! Och de roligaste kommentarerna kommer ju från dem som hugger på en gång när någon råkar ha en annan åsikt än Pernilla ;)

Skrivet av: nina 2012-07-07 11:27

Ditt inlägg om Mörrumshotellet var ljuvlig humor!
Nu är det ganska kul att läsa kommentarerna från dina läsare:-))))
Man tror ju inte det är sant att det finns såna humorbefriade människor som mycket präktigt och förnumstigt med allvarliga miner och snörpta munnar ångande av upphetsning, talar om för dig hur e-l-a-k- du var som skrev detta!
Jag kan se dem framför mig ilsket hamrande på tangentbordet för att uttrycka sin harm över detta f-ö-r-f-ä-r-l-i-g-a som du gjort dig skyldig till:-)))))))))))
Vete 17 om inte kommentarerna är roligare än ditt inlägg!:-))

Skrivet av: Christina 2012-07-07 09:51

Gillar din humor.Du är ju för hääärlig ;) ….Ditt inlägg om hotellet var ju bara för roligt.Fint att du skrev om killen som hjälpte dig med väskan.

Fortsätt och skriv som du gör,alltid lika kul att läsa dina inlägg.Gillar man inte det så BEHÖVER man faktiskt inte läsa din blogg,finns ju tusen andra
Massor av kramar till världens bästa Pernilla

Skrivet av: schlagertokigtjej 2012-07-07 09:15

En sak till: ägarna till dett hotell med lite humor och om inte alltför korkade och med självdistans borde väl också se samma som PW? Om de tar illa vid sig så är det bara patetiskt och tragiskt och noll självdistans. Det är inget fel på hotellet, tvärtom

Skrivet av: moster 2012-07-07 06:32

Jag är precis likadan. Skojar friskt om det mesta och älskar att se det komiska i saker och att skratta! Jag bjuder mkt på mig själv också. Ibland trampar jag snett och ngn tycker jag går för långt, men jag lever bara en gång och det här är jag, tänker aldrig hålla igen!

Skrivet av: moster 2012-07-07 06:27

Ninna: Men du skriver ju att man inte ska håna någon för hur dom ser ut. Kan du inte läsa ditt eget inlägg? Jag förstår fortfarande inte “hur nån ser ut” eller “hån” kom in i bilden?

Förstår man inte den här sortens humor så kan man inte ha det lätt i livet. Man är inte respektlös för att man skämtar om en minibar eller en kassettbandspelare. Det är ju helt absurt.

Skrivet av: Matilda 2012-07-07 03:15

Till Oslojenta: Tack för din hälsning till mig, jag har bara haft fullt och inte hunnit skrivit här på pernillas blogg men jag lever och mår bra och är lyckligt kram

Pernilla sååå fina bilderna du bjuder och det får mig att skratta när du skriver och visar roliga bilder, haha jag har min tjocktv i sovrummet (SKÄMS) Däremot har jag stora plattv i vardagsrummet och albin en egen plattv i hans sovrum…Förut hade man tjocka databildskärm puhu och nu är det mest bärbardator som gäller….Glömmer aldrig när jag skulle möblera om mitt rum då lade jag min databildskärm på sängen och när jag skulle vända mig då ramlade data bildskärm mot min tå som sprack av massa blödningar att jag fick åka in till sjukhuset och sytt några tråd på tå usch det gjorde riktigt ont :-( Nu behöver man inte tänka på tjocka databildskärm för de är tungt och farligt om det skulle inträffar olycka liksom tjock tv för man kan aldrig veta..Puhuhuu

Ha en skön sommar du finaste pernilla och du är alltid fin i alla dina klänningar du har gjort….. GO GIRL…. Puss o kram Malin

Skrivet av: Malin Andersson (Pernilla wahlgrens största fan) 2012-07-07 00:33

BTW: Den salaten så bare helt utrolig god ut. “Mums filibaaaaba”.

Skrivet av: Fridoline 2012-07-06 23:04

Tycker också att det är lite drygt att skriva som Pernilla gjorde om hotellet..mer ok att skicka ett mess till nån vän och skratta åt poolen än att skriva ett eget inlägg i en stor blogg om hur sjukt omodernt det lilla hotellet är..små hotel är oftast någons livsverk och med lite ödmjukhet så kommer man långt..

Skrivet av: Jossan 2012-07-06 23:03

Åh så roligt du skriver Pernilla. Skrattade också så tårarna sprutade. Tack för det! Ser bara humorn i det hela. Fortsätt så!

Skrivet av: Åsa 2012-07-06 22:38

Hahaha cool pool..hehe

Skrivet av: fia 2012-07-06 21:58

Skrattade också gott åt ditt förra inlägg! Härligt med folk med humor och son inte behöver ta så allvarligt på allting :) Fortsätt som du gör Pernilla, älskar fina inlägg och din energi!

Skrivet av: Helena 2012-07-06 21:54

komik på hög nivå. Både jag och min dotter gapskrattade!!!
Måste vara trist att vara bloggare och ha ett gäng humorbefriade läsare.
Ett tips, vet du med dig att du är lättkränkt, har lätt för att missupfatta, förvränger allt folk säger läs inte denna blogg.

Skrivet av: Åsa 2012-07-06 21:44

Så sant som din väns pappa sa, huvudsaken man ser kanalerna, MEN….. Nog är det smidigt med en platt tv! . Du skrev med värme och skön humor, tur att majoriteten fattar det. 

Skrivet av: Madelen 2012-07-06 21:44

macbooken gör inte som jag vill därav två inlägg….

Skrivet av: Emelie 2012-07-06 21:35

haha du förgyllder mina dagar i varjefall med dina hääärliga inlägg ;) du har humor du! ;)
Kram kram :)

Skrivet av: Emelie 2012-07-06 21:33

haha du förgyllder mina dagar i varjefall med dina hääärliga inlägg ;) du har humor du! ;)
Kram :)

Skrivet av: Emelie 2012-07-06 21:32

Det hade varit så himla intressant att få läsa en kommentar ifrån dem som äger hotellet..undrar vad dem tycker? är det ett roligt inslag med kärleksfull ironi? eller är det nedvärderande?
Fast det är klart..är det som Pernilla säger har de väl varken dator eller mobil så de kan läsa vad som skrivs om dem;)

Skrivet av: nina 2012-07-06 21:23

Håller med dig Ninna till 100%. Ser inte någon humor i detta inlägg av Pernilla överhuvudtaget. Lite ödmjukhet och respekt inför andra människor saknar jag. Konstigt att inte fler reagerar på detta…..Annars är du en frisk fläkt Pernilla med mycket positiv energi. Men att göra sig lustig på andras bekostnad är inte “my cup of tea och inget jag skrattar åt.

Skrivet av: Monka 2012-07-06 21:23

Men jag har byggt en musikstudio och det kostar pengar därför har jag inte råd med plattisteve och andra moderna nyare prylar.

Skrivet av: Disa 2012-07-06 21:19

inte har jag råd att köpa någon platt tv bara för att det är ute med tjocktv.. jag får sitta här och skämas för att jag måste prioritera viktigare saker( dock skulle jag vilja köpa en plattis)

Skrivet av: magdalena 2012-07-06 21:13

Problemet med Pernillas förra inlägg var att det var respektlöst.

Skrivet av: Lena 2012-07-06 21:03

Men det är faktiskt cd på den också, jag har en likadan! Jag hyr ut huset och undrar nu om jag måste gömma den eller om den kan stå kvar och jag har tjock-tv. Kommer stockholmarna att acceptera det?
Ser hotellet framför mig, har gått förbi där många gånger när jag bott i Mörrum men tyvärr aldrig varit inne. Men vet att det var känt för sin fina restaurang förr i tiden, vet inte hur det är nu. Och Mörrums station har jag åkt ifrån många gånger men alltid kommit av i Hässleholm.

Skrivet av: Yvonne 2012-07-06 20:58

Till Matilda.Vem är det som förvränger ord egentligen.Läs och FÖRSÖK förstå.Alla som tycker att det Pernilla skrev va roligt ,grattis,jag skriver bara att JAG inte förstår den sortens humor. Tänk va skönt att va dum i huvet å få tycka precis som jag vill.Ha ha

Skrivet av: Ninna 2012-07-06 20:54

Herregud vad rolig du är ;) ;) Älskar dina inlägg. Ha en bra helg med många skratt!

Skrivet av: Anna W 2012-07-06 20:28

Ja du Emma..gud vilket tråkigt liv alla som tog lite illa upp måste ha! Och tänk vad hemska dem är som inte har samma humor som dig och Pernilla! Nej usch och fy för dem som vågar säga ifrån när dem tycker något Pernilla har skrivit inte var så bra igenomtänkt…

Skrivet av: nina 2012-07-06 20:21

Ninna: Vad i hela friden pysslar du på med? Jämför du att Pernilla skämtade om en kassettbandspelare på ett hotell med att någon blir hånad för sitt utseende? Snacka om att förvränga någons ord? Vad har en pool och en kassettbandspelare att göra med att bli hånad för hur man ser ut? Nu har du ju totalt tappat det människa vilka helt ofattbara jämförelser du gör!! Du är underbar Pernilla.

Skrivet av: Matilda 2012-07-06 20:20

Jag klarar ju helt uppenbart inte av att kommentera i den här bloggen. Sista försöket!

Jag hade kunnat hålla mig för skratt vid de tre första bilderna, men poolen, kära vänner, poolen! Är det meningen att man ska göra ett svanhopp från stegen som står placerad ett par meter bort? Och som någon skrev, blomsterprakten i form av flyttbar låda? Jag tycker det är storartat. Underbart. Hade älskat att hamna på ett sånt ställe.
Och så vill jag understryka att man kan skratta MED och inte ÅT. Men humor är svårt, ironi är svårt, och vill man missförstå så går det alltid. Och ska man köra med livrem och hängslen och aldrig någonsin lämna tolkningsutrymme – ja, då blir det tråkig text, vill jag lova.

Skrivet av: hanna 2012-07-06 20:15

Jag skrattade så jag grät av det inlägget. Har inte skrattat så på länge!! Vem i hela friden förstod inte humorn i det?! Dom som inte förstod humorn i det dom har ingen humor antar jag för det gick väl ändå inte att missa att det var HUMOR. Visst är det surt när någon ska dra ner rullgardinen sådär. Man sitter ett sällskap och skämtar och skrattar och så är det alltid nån jävel som ska sätta sig på tvären och dra ner rullgardinen och förstöra stämningen med nån sur bitter negativ kommentar när nån skämtar. Det finns inget värre!! Jag tyckte det var skitkul! Roligaste på länge!! :)

Skrivet av: Matilda 2012-07-06 20:13

Idag är det den 06/07 2012
RegistreraLogga in

Rum med utsikt över poolen..!
JUL
6
Skrivet av: Pernilla Wahlgren
2012-07-06 02:12 RSS

Det blev en jättetrevlig Allsångskväll i Olofström!

Vädret var perfekt och publiken var toppen!

Autografskrivningen efteråt tog sin lilla tid..!

Och kön fortsatte runt knuten..!

När jag fotats med alla som ville ha en bild och alla hade fått sina autografer så tackade jag för mig och blev körd till Mörrum och deras enda hotell.
Ett hotell som visade sig vara det kanske inte mest moderna hotell som jag har bott på, om man säger så….

Hotellkorridoren andas kanske inte lyx och flärd direkt..!

Men det finns en TV på rummet – en TJOCK TV.

Och det finns en Minibar – en TOM Minibar.

Och en Kasettbandspelare minsann!
Vad SYND att jag inte tog med mig ett KASETTBAND bara….

Men det BÄSTA av allt med mitt hotellrum, är nog ändå utsikten!
Jag har nämligen fått ett rum med utsikt över den oerhört fashionabla POOL-anläggningen!!
Så nu ska jag ställa väckarklockan, så att jag kan gå upp tidigt i morgon bitti och paxa den bästa solstolen!!

Här vill man ju bara ligga och pressa med en paraplydrink i hand. Eller hur…?!

Ursprung: Pernillas VärldTrackbackSkriv ut
Kommentarer (70)
70 kommentarer
Trackback-länk
Nu kommenterade jag ju i fel inlägg:

Jag hade kunnat hålla mig för skratt vid de tre första bilderna, men poolen, kära vänner, poolen! Är det meningen att man ska göra ett svanhopp från stegen som står placerad ett par meter bort? Och som någon skrev, blomsterprakten i form av flyttbar låda? Jag tycker det är storartat. Underbart. Hade älskat att hamna på ett sånt ställe.
Och så vill jag understryka att man kan skratta MED och inte ÅT. Men humor är svårt, ironi är svårt, och vill man missförstå så går det alltid. Och ska man köra med livrem och hängslen och aldrig någonsin lämna tolkningsutrymme – ja, då blir det tråkig text, vill jag lova.

Skrivet av: hanna 2012-07-06 20:12

Men ååå vilken TUR du hade att du kom med samma tåg! Det var ju bra att du satt och drömde lite där…hehe ;-)

Älskar din humor :-D

Trevlig fredags kväll fina du <3

Kramar Sandra

Skrivet av: Sandra 32, Jkpg 2012-07-06 20:11

“Det är sånt här som ger mig härliga skratt och roliga minnen att bära med mig i livet!” – Jag håller med dig Pernilla :D

Skrivet av: Anna 2012-07-06 19:48

Vad trött jag blir på folk som inte har humor.
Klagade folk på ditt förra inlägg verkligen??
Gud så tråkigt liv de måste ha.
Jag tyckte du gjorde inlägget så jäkla kul. Vi har helt samma humor och det är det som gör din blogg så himla bra, att den underhåller.
Till alla torrbollar där ute: er vill jag inte ha i min närhet.
Kram Pernilla. Du är för häärlig!!

Emma :)

Skrivet av: Emma 2012-07-06 19:39

Hej! jag läser din blogg dagligen och tycker att den roar mitt liv.
Men nästa gång du skriver om roliga saker så förklara gärna dina känsor kring dom så tror jag inte det blir missförstånd!
Precis så som du förklarar efteråt.

Ha en fortsatt trevlig dag!

Skrivet av: Anna W 2012-07-06 19:32

Jeg fikk meg et godt skratt av det du skrev om hotellet. Det var så herlig å lese, og vi har virkelig samme humor!
Ikke slemt/elakt i det hele tatt.
Men gøy å se at janteloven er like utbredt i Sverige som i Norge da. ;-)

Ps, jeg har selv bare tjock-tv, og en kasettbandspiller – men måtte le av det skrev. Det var bare for herlig humor! Takk du, for dine morsomme innlegg! Don’t ever change!

Skrivet av: Fridoline 2012-07-06 17:53

Nästa gång ska du kanske ändå ta dig en funderare på hur du skriver. Alla har kanske inte din humor, och självklart blir man sårad om man försökt få dig att må så bra som möjligt med de medel som finns. Lite tycker jag du ska skämmas!
Eva

Skrivet av: Bi 2012-07-06 17:26

Jag GILLAR jantelagen. Jag är inte sämre än Pernilla och definitivt inte bättre.

Skrivet av: Nilla 2012-07-06 17:01

Driver man ett hotell eller något annat ska man kunna finna sig i att folk har åsikter. Det var ju inte någons privata hem som Pernilla skrev om. Det är tyvärr som vanligt i detta land att Jantelagen råder. Man ska minsann inte tro att man är någon.
Fortsätt vara som du är Pernilla och vi som tänker lite längre än näsan räcker uppskattade ditt inlägg.
För övrigt vill jag säga att du skriver om roliga saker och jag tror att vi är många som gillar att läsa om ditt annorlunda liv. Självklart fattar vi att även du har det tungt ibland men du klagar sällan. Du är den du är och du har inte fått det du har gratis. Vi förstår att det ligger många timmar av slit, svett, tårar och jobb bakom det du har idag.
Jag hoppas du får en fin helg med lite vila och egentid.
Kram My

Skrivet av: My 2012-07-06 16:50

Klart att det var roligt och så klart att det inte var hånfullt mot någon.

Skrivet av: Nilla 2012-07-06 16:44

Lite för sent att rädda förra inlägget.Jag kan bara inte förstå det roliga i att man gör narr av nån annans verk liksom fattar inte det roliga.Du borde ju förstå att bakom dina lustigheter finns det nån som blir ledsen,eller? Önskar att jag förstod det roliga bara men tyvärr, nej.Oavsett om man skrattar åt nån annans hem ,hur nån ser ut eller nåt annat så tror jag inte att vi ska sända ut såna signaler till våra barn de får liksom knäppa värderingar av det TROT JAG.Oj va jag gick i gång men jag känner en sån ilska mot sånt här för det kommer aldrig nåt bra ur hån./Ninna

Skrivet av: Ninna 2012-07-06 16:36

HAHAHA tackar för detta roliga inlägg jag höll på att missa. Det är hahaha …du är ju för härlig!!!!!!

kasettbandspelaren var ju mobil och hade lätt kunnat flyttas till poolområdet …det är lyx i en annan nivå…*torkar mina tårar* inget inbyggt trams i väggar

Skrivet av: Mamma M 2012-07-06 15:30

Jag tror nog att de som bor i närheten kanske tog lite illa vid. Och man ska ju tänka på sina medmänniskor :-) . Jag skulle nog också tagit illa upp om du hade kommit till vår lilla stad och skrattat åt vårt hotell.

Jag tyckte inte hotellet var lustigt, jag tyckte det var sött och charmigt. Och jag hoppas verkligen inte personalen tog illa upp utan var hedrade av att ha dig som gäst :-) .

Kram/Johanna

Skrivet av: Johanna 2012-07-06 15:24

Fantastiskt med dessa småortsidyller. Vill man ha “lyx” passar ju alltid Dubai el liknande. Och det blir man nog inte gladare av. Tycker det är avväpnande med ditt sätt att se på världen. Vi är många som funkar som du, Pernilla.
PS Fin bild på Familjen “Krabaten” / Wahlgren anno 1972 el så i nyaste numret av Retro!
Kram fr Småland.

Skrivet av: AnnaG 2012-07-06 15:08

YOU GO GIRL!!

Skrivet av: Anette i Malmö 2012-07-06 15:02

Själv ska jag fira min semester i Prag.

Skrivet av: Karel 2012-07-06 14:38

Humor? Du lar jo din humor gå ut over andre mennesker, andre menneskers liv og deres arbeid.Her sitter jeg i Oslo og har aldri hört om Mörrum i hele mitt liv tidligere. Og så hadde du blitt lykkelig hvis jeg hadde samme humor som deg og skrattat åt denne byens hotell?
Om kassettbandspelaren vil jeg bare fortelle deg at den kanskje har en cd-luke på toppen. Hvis den har det, er det haha…
Men annars er du topp! Vakker, ung og med en röst som bare blir bedre og bedre. Jeg har alltid värt Pernilla-fan. Hvor er det blitt av Malin, Pernillas störste fan? Jeg savner hennes kommentarer!

Skrivet av: Oslojenta 2012-07-06 14:37

Du behövde inte förklara dig egentligen fast jag förstår att du ville det men det var ju bara såååå kul det förra inlägget o inte stötande alls!! Du är grymt bra på att blogga, oavsett vad du skriver om. Å alla dessa som orkar störa sig är bara fattiga, missunsamma, humorslösa, negativa o allmänt tråkiga människor så strunt i dom! Majoriteten som sagt, gillar din humor o det du bloggar om… :D
Kram o heja dej

Skrivet av: AngelicaT 2012-07-06 14:32

Sorry, blev nog lite stött av ditt förra inlägg då det låg lite för nära min verklighet där vår skärgårdsdröm gick i kras då vi fick prioritera dränering runt byggnaden framför platt-tv och fler än 10 tv- kanaler för att slutligen se oss besegrade av en nytillkommen lyxanläggning ett stenkast bort. Brukar i vanliga fall njuta av din härliga flärd och funderingar över mitt morgonkaffe och tänker fortsätta med det!

Skrivet av: Elisabeth 2012-07-06 14:31

Jaaa du Pernilla.. man kan inte behaga alla.. JAG tycker du är en grym människa på alla sätt och vis!! Rolig charmig barnslig, gullig trevlig.. Allt det som jag gillar hos människor och kan känna igen mig i själv. Varför inte kunna skoja om det billigaste eller det lyxigaste? Äh, har man inte den humorn så har man inte, alla kan inte vara lika :)
Tycker du verkligen skriver på ett bra sätt hur du får uppleva alla dessa saker i ditt yrke, vissa saker är helt enkelt lyxigare än det andra! Äh fortsätt va du och njut av livet!! Kram och trevlig helg.. Nu går jag på 6 veckors semester, varav en ska spenderas på Mallis :D

Skrivet av: Cia 2012-07-06 14:18

Man blir ju less…. Jag hade väldigt roligt åt din upplevelse. Faktum är att det är väl liiiiite skillnad på folk och beläggning i Mörrum än i en storstad. Det är väl mysigt när alla hotell inte ser samma ut….
Ha det gott och fortsätt att visa oss dina upplevelser :-)

Skrivet av: Lina 2012-07-06 14:08

Kycklingsalladen såg mumma ut.

Skrivet av: L 2012-07-06 14:00

Jag älskar min tjocktv:) Hoppas den aldrig går sönder!!

Skrivet av: Anna 2012-07-06 13:59

Lämna en kommentar

Kommentar