Laxpaket och väntan på Gino medan Spanien gör mål efter mål….

Jul 1
Skrivet av: Pernilla Wahlgren 2012-07-01 09:37 RSS

….Och om det tycker vi “så där” i den här familjen…. :-(

Som ni förstår så hejar vi INTE på Spanien.

Med tre halvitalienare och en åttondelsitalienare i familjen så måste vi ju hålla på Italien såklart!


Men jag blir bara på dåligt humör av att sitta och kolla när det inte går nåt bra för “oss” så jag gömmer mig här bakom datorn istället , medan ungarna hoppar i soffan och skriker könsord på italienska så fort Italien missar en målchans…! ;-)

20120701-093008.jpg

Vi hann iallafall äta en trevlig middag tillsammans innan matchen började.

20120701-093117.jpg20120701-093039.jpg20120701-093020.jpg20120701-093057.jpg

Jag gjorde Laxpaket i ugnen med en massa smarrigt gott i! :-P

20120701-093126.jpg20120701-093251.jpg

Till efterrätt har jag förberett en “Gino” , som alldeles snart ska in ugnen, så fort matchen är slut.

Bianca åker nämligen till sin pappa på Mallorca imorgon och ska vara borta ända till skolan börjar , så vi firar lite här hemma! ;-)

Nä men förlåt , sa JAG det?! :-P

Ärligt talat. Jag och min tonårsdotter går varann på nerverna ganska ofta just nu, så jag tror att det är väldigt bra för oss båda med en liten “paus”, och att få sakna varann istället…!

Hon slipper mitt tjaaaat ett tag , och JAG ska njuta av att kunna ha det välstädat hemma OCH att få ha min garderob i fred….! :-)

För att inte tala om mina älskade Lant-Chips! :-) (Ni vet dom där härligt knapriga lite dyrare chipsen från Svenska gårdar?! ) Det är mina absoluta favoriter, så dom vill jag gärna ha ifred!!

Ungarna däremot är inte alls lika petiga , så jag brukar köpa hem storpack till dom med Sour Cream och Grillchips och allt som DOM nu gillar medan jag gömmer min enda lilla påse med extra knapriga Lantchips längst in i skåpet och hoppas på att ingen tittar där…

Men VET ni hur många gånger som jag har blivit sugen på lite chips och visslande öppnat skafferiet och trevat mig fram bland de andra påsarna med GrillochDillchips, bara för att upptäcka att MINA CHIPS är uppätna!!! 8-O
Det är då jag SKRIKER rakt ut!! För att i nästa sekund väsa fram till barnen med galen blick ;

“You can run – But you can´t hide”…..!! :twisted:

Men I KVÄLL, så hade vi faktiskt bara EN enda påse chips i hemma – och det är såklart mina undangömda Lantchips som dom glupska trollen INTE har hittat – än…!


Så nu sitter jag här bakom dataskärmen och trycker i mig så många chips jag bara hinner, innan ungdomarna luktar sig till chipsdoften från soffan och hungrigt ropar : – Har vi CHIIIIIIPS??!

Och svarar man då JA , så vet man att man aldrig ser skålen igen…..

67 kommentarer

Trackback-länk

Haha, Åhhh vilken härlig person du verkar vara, har precis börjat läsa din blogg:)

Kraaaam Annika

Skrivet av: Annika 2012-07-02 21:48

Men när chipsen e slut så ringer du väl bara till din kompis på Svenska Lantchips så skickar hon väl över en pall. Skrev hon inte det i ett tidigare inlägg.. Vi andra köper dom i affären. Dom är ju supergoda.

Skrivet av: K 2012-07-02 17:52

Skrivet av: Carl-Alfred 2012-07-02 17:06

Ja du har rätt chris. Men det kan ju oxå vara så att vi just är intresserad av hur pernilla gör. Hennes recept är bra. I allafall jul kokboken

Skrivet av: Helene 2012-07-02 16:56

Laxpaket måste ni ha recept på det? Finns 8 miljader på nätet. Gino är chokladgratinerad frukt och receptet kommer från en Restaurang i Stockholm som hette Gino också det finns på nätet. Sök på Gino. Många som inte har fantasi här märker jag.Kanske har Pernilla annat att göra än skriva recept. Kanske letar hon nya gömställen tex.

Skrivet av: chris 2012-07-02 16:41

Dina laxpaket ser grymt goda ut, snälla kan vi få receptet……… Vad skönt det är att höra att det finns fler som tjafsar med sina döttrar… Härligt Pernilla och jag hoppas Bianca får en skön semester på mallorca.. kram

Skrivet av: cissi 2012-07-02 16:23

Det känns så bra att läsa det här om mamma-dotter relation..
jag hade skuld känslor att jag är världens värsta mamma
och efter att jag har läst alla kommentarer…vet jag att det finns andra med liknande ..vill inte säga problem;);)
Hos mig handlar det inte bara om chips utan jag har “besöks” förbud på FB.e-mail osv;);)
garderoben delar jag gärna med;) för de är unga och även om de inte säger det så tycker dem att vi mammor har bra smak;);)
ha en trevlig semester:)

Skrivet av: H.olsson 2012-07-02 14:45

Hahaha!!! DEN igenkänningsfaktorn på det! Jag brukar passa på när mina barn har lagt sig (de är lite yngre än dina). Då står jag där i köket och försöker att prassla så tyyyst som det bara går med snackspåsarna för att ingen ska höra. Sen när jag sitter där i soffan och frossar så kan man ge sig tusan på att en liten kommer tassandes och undrar “Vad äter duuu???” :-)

Skrivet av: Anna 2012-07-02 14:42

Kika gärna in på min blogg jag startade i mitten på maj.
Den har redan växt till en av de mest lästa och största bloggarna på vimedbarn.se

/ Annika, ung blivande tvåbarnsmamma från Göteborg

Just nu pågår en tävling på bloggen. Var med och tävla om ett presenkort på hela 500 kr hos Kidsbrandstore!

Skrivet av: Annika 2012-07-02 14:42

Söner vs döttrar,jag upplever att mammor kräver mkt mer av en dotter än söner?. Är själv yngst med 2 äldre bröder och herrgud vad min mor skällde och gnällde på mig fast jag verkligen hjälpte till hemma nästan för mkt…. men hon var aldrig nöjd mina bröder däremot åh dom var lite slarviga på sin höjd….. låter likadant här faktiskt det är inte lätt att vara ung tjej idag det ska gudarna veta.

Skrivet av: Sofia 2012-07-02 14:35

Ohhhh det är såååå roligt att läsa dina inlägg, känns så på riktigt på nåt sätt :-)

TREVLIG DAG söta fina :-)

http://www.islandsmamma.se

Skrivet av: ISLANDSMAMMA 2012-07-02 14:33

Hej bästa Pernilla

Ännu ett härligt inlägg,tack för du delar med dig av så mycket.
Såklart man hejade på Italien igår men håller med dig,så surt att sitta och titta när det inte går bra för laget man hejar på. Förstår att du gömde dig bakom datan en stund ;-)
Jag som kan Italienska kan höra dina barn när dom skrek i soffa…hehe!!!

Kan vara bra att dottern åker iväg lite så ni får det lungt båda 2. Ni kommer säkert längtar efter varandra snart.
Låter gott med såna lantchips,så dom sno chipsen för dig inte bra det!!!

Tack för du finns!!!

Var rädd om dig.
KRAMAR Sandra

Skrivet av: Sandra 32,Jkpg 2012-07-02 14:21

Hej Pernilla och tack för att du delar med dej så mycket av dej och ditt liv : ) jag har berättat för min stora släkt att du designar jätte fina klänningar : ) jag har 5 systrar och 1 bror och vår mamma har 14 barnbarn : ) och det är sååå himla mysigt : ) tänkte på min mamma i våras, att hon alltid velat åka till Stockholm och imorgon reser vi tåg dit : ) För det är hon värd, tänk hon klarade alla oss tonårstjejer( 2år mellan oss )pust stackarn <3 det är jag, min snälla mamma, min syster yster och min gulliga tonårsdotter (har 1 dotter och 1 son) som åker dit : ) ha det så jättebra Pernilla du är bara för hääärlig Ps längtar till du släpper låten/ låtarna som du spelat in :D

Skrivet av: Linsyvon 2012-07-02 13:59

Du är alltid underbar och härlig pernilla :-)

Hahaha jag fick också gömma min chips för albin för att han tar alltid min favorit chips, men om jag ska vara ärlig brukar jag gå och ta hans godis haha så det är rättvist för mig och albin :-)
Albin har börjat sommarjobba, han började i måndags och ska fortsätta till 7 juli och jag är glad för hans skull då får han tjänar sina egna pengar :-)

Kanske kan man be chips fabriken döpa (pernillas chips) :-)

Du är alldeles för underbar :-)

Kramar

Skrivet av: Malin Andersson ( Pernilla wahlgrens största fan ) 2012-07-02 13:54

Alltid lika kul att titta in på din härliga blogg med mycket bilder och skön humor! Så snyggt det blev med de stolarna till det vita bordet, passar perfekt in i ditt hem, matchar både köksön, räcket o trappan, supersnyggt!

Skrivet av: Eva 2012-07-02 13:36

Härligt inlägg, skönt att läsa om fler med tonåringar… :)

Skrivet av: Märta 2012-07-02 13:22

Hej roliga du!

Vill ha recept på laxpaketen och efterrätten tack, vad är Gino?
Jaadu våra härliga tonåringar… har en son på 18 år som är den snällaste, hjälpsammaste o goaste mot mig. Han ställer alltid upp o hjälper mig om jag behöver nåt, hämtar ett glas vatten eller hjälp med annat som “rör mig” liksom. Men när det gäller hans rum, dammsugning av vårt hem, i o urplock av diskmaskin…ja då är det ofta , “jag plockade ur igår”, “jag dammsuga hela lgt förra v”, “amen jag städade mitt rum häromdan…Nej det är en månad sen säger jag…. osv. allt jag ber om när det gäller dessa grejer vill han göra sen……inte när jag vill..liksom. Då har vi lite gnabb kan jag säga. Vill ju att han ska plocka ur maskinen NÄR jag ber honom, men typ kan han inte göra det imorgon…Men han är jättesnäll mot mig som mamma, o är nog bara lite tonårsslö liksom.
Vi ska nog vara tacksamma ändå Pernilla som har barn som vågar och kan “vara sig själva” o gnabba emot, för det hör ju till utveckilingen. Har levt ihop med en man som har 2 barn vi levde ihop i 7år och hans barn sa ALDRIG emot honom en ENDA GÅNG! O då menar jag INTE en enda gång! De va som robotar barna o hans son är fortfarande det o han är 19 år nu. DE delar ansvaret hemma som om de vore ett gift par om du förstår hur jag menar, de veckohandlar varje söndag!!!….hur normalt är det? Att man från man är 16år o fortfarande nu när man är 19 åker o veckohandlar med pappa VARJE söndag???. Samt att de tränar varje mån o ons på pappans jobb där det finns gym. Är det normalt att en 16 åring börjar träna med pappa 2ggr i veckan…….? O tycker det är lika kul när man är 17 som arton. Dammsugning, tvätt o hemmets övriga sysslor delas som om de “va gifta”. .Dottern har han ingen kontakt med hon stack till mamman permanent för 5år sen….
Visst ska ungdomarna “hjälpa till hemma” men fortfarande så är det väl så att vi är förälder o de “barn” om du förstår hur jag menar? Någon skillnad ska det väl ändå vara liksom eller vad tycker du?

Så vi får vara glada att våra barn “LEVER” Pernilla!
Kram o tack för en superbra blogg, läser varje dag!
/Nettan

Skrivet av: Nettan 2012-07-02 13:09

Hej Pernilla!
Har länge velat provat att göra dina persikoflarn med vit choklad, så igår blev det äntligen av. Hade tyvärr ingen vit choklad hemma så jag tog mörk istället. De blev jättesmarriga men tror absolut att de är godare med vit choklad så nästa gång får jag se till att ha vit choklad hemma. Har även skrivit om de på min blogg:)
http://www.carolineslivsstilsblogg.blogspot.se

Skrivet av: Caroline 2012-07-02 13:09

röda armen

Skrivet av: Karel i Prag 2012-07-02 12:56

Vad ha du i laxpaketet?
Vad är en Gino!

Ha en bra dag och passa på och njut och gör vad du vill om du fortfarande är barnledig
Kram Iréne

Skrivet av: Iréne 2012-07-02 12:56

hahaha sitter allt som oftast med ett leende när man läser din blogg!! Du skriver med glimten i ögat och är inte alltför allvarlig i allt. Så skönt med såna människor :) Ang Bianca så kan jag förstå dig och även henne. Har ingen tonårsdotter, men varit en själv ;) Mor o dotter ryker nog mer ihop en far o dotter! Vi är inte lätta o leva med, så enkelt är det! Skönt med paus för er båda och desto trevligare när ni ses igen! Kram på dig fina du!

Skrivet av: Cia 2012-07-02 12:48

Hej. Säger som många tidigare: din blogg förgyller tillvaron. Känner verkligen igen mig i tonårsdotterproblematiken. Och Anneli: du har aldrig tänkt på att Bianca precis som de flesta andra tjejer vill handla sina kläder själv och att killarna, som många andra killar, inte vill det. Och hur det än är så är det inte ditt problem. Om du inte gillar vad som står i bloggen så läs den inte.

Skrivet av: Åsa 2012-07-02 12:41

Sitter här och skrattar, du är för rolig. Fast jag känner väl igen mig i det du berättar… Kom från Sthlm igår och idag hoppades jag att min ostkrokspåse var kvar som jag lämnat i en av kökslådorna. Nähä, den var borta…Önskar dig en fin dag/Kram Ellenor

Skrivet av: Ellenor 2012-07-02 12:41

Hej
Var har du köpt dina köksstolar?

Skrivet av: Monique 2012-07-02 12:23

Hej

har ställt frågan tidigare utan svar.
Gillar dina köksstolar. Var är de köpta?
/Monique

Skrivet av: Monique 2012-07-02 12:22

Det finns ju faktiskt en sextondels italienare i familjen också !!

Skrivet av: Yvette 2012-07-02 11:46

Hej Pernilla!

Jaa mor och dotter kan allt som oftast “äta och tära” på varandra…
Jag har två döttrar som är 31 och 36 år. Curlade och bortskämda om jag tittar i backspegeln.
Jag trodde i min enfald när jag plockade efter dom, att jaa det blir nog bättre nästa år. Dom mognar väl och röjer i sin egen röra och sitt eget kaos. Pyttsan sååå omoget tänkt av mej.

Min äldsta dotter lyckas med det omöjliga – att på kortast möjliga tid skapa oreda runt sej. Hon trivs när det är rent och snyggt.
Jag ska städa säger hon. Och ändå på kortast möjliga tid, ser det ut som en elefant har invaderat en porslinsaffär. Inte illa pissat för den som vill ha det så…

Nu har hon två barn. Och en man med ännu SÄMRE inställning till städning. Och ordning och reda.

Konflikterna IDAG hos oss är när dotter med familj ska bo med oss på vårat sommarland. Jag vill ha rent omkring mej.Och ordning och reda.Lägg tillbaka prylarna på sin plats när du använt dom. Inte varsomhelst i pereferin… Torka bord och matstol direkt efter måltiden.INTE efter flera dagar, när allt är riktigt,riktigt intorkat.

Ha med egna handdukar, ge fan i mina ansikts och solcremer.I synnerhet burkar med lock.Jag vill bara ha mina fingrar i den burken.Mitt roll-on är mitt. Duken jag har på bordet ligger inte där för att övriga ska lägga diverse bråte på duken och den sen är lika skrynklig som en näsduk.
Den som diskar tappar upp vatten i diskhon och diskar på normalt sätt. INTE kattslickning – dvs lägga porslinet i hon ta en klick diskmedel på borsten, vispa runt litegrand.Upp på diskhyllan.MEN…Efteråt ser porslinet, i synnerhet glasen, ut som dom vore odiskade.
Utan tillsägelse så köper alla som ska vara på stället med sej grejer att fylla på i skafferiet.Och frysen. Och kylskåpet.
Och alla saker man släpar fram i trädgården släpar man också tillbaka.
När man lagar mat, så ser man också till att torka spis och arbetsbänken efter sej.Har man kokat spaghetti och grytan kokat över, så tar man bort vattnet DIREKT. INTE åker hem och efter flera dagar när mammsen kommer ut till spisen på sommarstället – så ställer hon sej och torkar – som vanligt.

Sen måste ungarna – även om dom är vuxna – respektera och förstå – att ännu är dom INTE arvtagare till sommarstället.
Inte påpeka att den tavlan är ful, gardinerna passar inte, osv.osv.
Har jag lagt trasmattan i köket, så är det för att mattan pryder sin plats.Inte hoprullad och lagd någon annan stans. Herre-Gud vad gör det om två-åringen ramlar för att mattan ligger där.Han både lär sej att gå på mattan och han ramlar mjukt.

På våren när huset ska städas så gör man det gemensamt, om man ska vistas där.INTE dyker man upp när städningen är klar.Och då talar om att nu minsann ska vi ha fest härute.
Och att säga att man inte kan “hjälpa till” med både städning och annat är svårt, för vi har ju två barn.

Men snääälla Pettersson – den bortförklaringen är tunn.Vi har också haft två barn och fixade ändå hus,städningar och renovringar.
Men å andra sidan fick vi tid över – när vi inte lallade runt och petade navelludd.Eller satt i solstolen.

Min man är konflikträdd. Han plockar och servar, istället för att ta tjuren vid hornen och få dom att öppna ögonen för vad som ska plockas och torkas.
Istället blir det jag som får ta konflikten.Och jösses Amalia – konflikter och sura miner blir det verkligen.Och tårar.
Mina curlade döttrar blir arga. När inte tårarna rinner. Eller dom inte pratar med mej.Eller dom sopar gräset från köksgolvet, med sådan frenesi och styrka.Så jag tror att både borsten och golvet ska gå sönder…Eller diskar en disk i diskhon fylld med vatten,men där varje pryl diskas sååå noga att tid och rum slutat att existera.

Jaa så här går det när man skämt bort ungarna redan från barnsben.Jaa såå här går det när man trodde att det blir bättre nästa år…
Dom mognar väl…
Med facit i hand så har man gjort fel från början…

Skrivet av: Eva 2012-07-02 11:20

Stor kram till Bianca och hoppas du får en härlig semester!!! Pernilla…jag har en tonårsdotter på fem år ;-) Kramar

Skrivet av: Paula Magnusson 2012-07-02 11:08

Du är för häääääärlig!!
Ja sakna är det bästa ett tag iallafall ;)
Viva España :) )

Skrivet av: Lolo 2012-07-02 10:50

Känner igen det där med döttrar!! :-D Kramar

Skrivet av: Sussi Ö 2012-07-02 10:46

Döttrar och mammor är en speciell kombo! Skönt o höra att jag inte är ensam om detta fenomen! Har en son som är ganska lugn, än så länge.
Men visst ibland blir det bara för mycket med allt tjafs framför allt.

Det där med chipsen känner man ju igen ganska så väl…Framför allt om man smugit in nån liten påse godis man vill ha för sig själv…jojo någon annan hittar alltid den eller hör när man börjar prassla.Då kommer folket – vad äter du?
Annars när man kallar på nån eller behöver hjälp så tror man nästan att de har dålig hörsel…

Ha det så bra “ensam” hemma nu. Jag läser din blogg i stort sett var dag och tycker du verkar vara en toppentjej!

Hälsar Louise

Skrivet av: Louise 2012-07-02 10:44

Precis som i en helt vanlig familj;-)hihi
Ja dom chipsen är dom godaste.
Ja jag hejade också på Italien, synd att dom inte vann.
Härligt att du delar med dig av ditt liv!
” Det finns ekran av vart i var stuga som man brukar säga”
Många kramar!

Skrivet av: Eva 2012-07-02 10:34

Annlie, lyd ett gott råd och sök hjälp.

Pernilla, tack för ett gott skratt! Håller med övriga här om att din blogg är oslagbar eftersom den är en så härlig mix av allt möjligt. Och din humor…. du borde verkligen uppträda mer i humorsammanhang.

Kul att dina barn åker till sin pappa ibland nu! Men vad jobbigt det måste vara för honom att skiljas från dem efter att ha haft dem hos sig ett tag och inte få träffa dem igen på länge. Men det är ju hans val. Jag har en kompis som har två små barn vars mamma har flyttat till USA så han träffar dem bara två gånger om året. Mitt hjärta blöder för honom. Huh, så hemskt.

Skrivet av: Julia 2012-07-02 10:20

Till Annelie 2/7 kl.09.55: Skärp dig!! Vad vet du om Pernilla? Det är inte lätt att vara kändis och få allas blickar och omdömmen på sig.
Och till dig Pernilla, du e för hääääääärlig! Det är inte lätt att vara tonårsförälder, från en med egen erfarenhet. Du är så generös i dina blogginlägg. Tack!

Skrivet av: Lena 2012-07-02 10:17

Du är kul och underhållande men jag tror att du är en riktigt dålig mamma till Bianca. Du skriver så fint om
Pojkarna men inte om Bianca. Du köper fina kläder till killarna men inte till B.. Om hon skulle få en lika stor garderob som du kanske du skulle få ha din ifred?!

Bodde grannar med er på grevgatan och såg ofta hur arg du var på Bianca, typ jämt!

I guess Its à mother doughter thing?

Skrivet av: Annelie 2012-07-02 09:55

Hmm, vilken tur att det inte bara är jag och min dotter som bråkar *suck* och hon är “bara” 15 år……när kommer det att gå över ;o(

Skrivet av: julle 2012-07-02 09:51

Hej,
tack för att du är så generös och delar med dig av så mycket i ditt liv :) Skulle gärna vilja ha recept på laxpaketen – såg väldigt smarrigt ut!
Kram/Eli :)

Skrivet av: Eli 2012-07-02 09:44

Uuuunderbara tallrikar och glas!!! Var hittar man dem? Någon som vet? :-)

Skrivet av: Anneli 2012-07-02 09:31

Förr brukade jag gömma chips o godis i tvättkorgen vare sig man eller dotter tittade nånsin där… Nu bor jag själv och slipper gömma, nästan lite trist.

Skrivet av: chris 2012-07-02 09:31

Godmorgon!! Kul att du delar med dig av ditt liv som du gör. Ja att ha tonårsdotter är ingen dans på rosor!!!! Dessa attityder, kläder överallt och precis som du sa, går och tar kläder från min garderob!!!! Vissa saker jag kommer hem med har jag inte hunnit använda själv innan det är borta. Roligt det där med chipsen, känns oxå igen!! Hoppas Bianca får härliga veckor på Mallis! Kram

Skrivet av: Madelen 2012-07-02 09:20

Ååååh, vad skönt att läsa om alla andra tonårsmammor och tånårsdöttrar :) Fast man fick höra när dottern var liten: “vänta bara tills hon kommer i tonåren”, och därför borde vara förberedd, så är det såååå jobbigt när man hamnar i det. Min dotter är bara 12, men det har redan börjat. Hon sprider sina saker och kläder i hela huset, hon tar kläder i min garderob och vi tjafsar heeeeeeela tiden. När jag ber henne plocka upp får man suckar till svar och kommentarer som: “vad gör det dig om jag plockar upp det sen?” !!! Aaawghhh!!! Sedan har vi ju kommentarerna om: “…alla andra har/får…” Jag var på en grym föreläsning om att vara tonårsförälder med Christina Stielli. Har ni chansen, så gå på den! Min dotter är också bortrest just nu och det är såååå skönt fast en del av mig saknar henne också, såklart, eftersom jag ÄLSKAR henne SÅÅÅÅ MYCKET!!! Tack Pernilla, för en superbra blogg!!!

Skrivet av: Anneli 2012-07-02 09:01

Ni ser ut att ha det fint i erat nya hus! Hur mycket saknar du erat gamla hus? Tänker du ofta på det?

Skrivet av: Yrla 2012-07-02 09:01

Ha ha ha ha….jag bläddrar ofta runt och försöker hitta nya roliga bloggar att läsa. MEN det finns ingen som din. Jag har kommit på vad skillnaden är. Det är din humor i det du skriver och på det sätt du framför humorn som gör att det nästan känns som att man är med dig, att man är delaktig. Du inkluderar dina läsare på ett excellent sätt. Det samt ditt sätt att dela med dig av dina tankar och din dag är oslagbar kombination. Därför återvänder jag hit gång på gång och missar inte gärna något. För vad vore livet utan att få skratta! Tack för din häääärliga blogg!
Mvh/Angelica Rick

Skrivet av: Angelica 2012-07-02 08:50

“Härligt” att höra att även du tycker det kan vara lite skönt när din tonårsdotter åker bort och att ni inte alltid drar jämt. Min dotter är 15 och är nu 2 veckor på språkresa och jag tycker det är sååå skönt, men visst saknar jag henne, men gud va skönt att få vara ifrån varann ett tag. Hihi…….Stor kram på dig och ha en underbar sommar =)

Skrivet av: Johanna 2012-07-02 08:42

Mår toppen. Solen skiner och jag mår verkligen bra. Ska tvätta kläder snart, äta lunch och sedan träffa hjärnskrynklaren men hej det är sommar. Min favoritårstid.

Skrivet av: L i Bromma 2012-07-02 08:42

De där laxpaketen såg helt vansinnigt goda ut.
Förstår att du vill ha dina chips ifred. Själv gömmer jag chokladkakor :)

Skrivet av: Mamma hemma - http://mammahemma.blogspot.se/ 2012-07-02 08:37

Åh vad roligt det är att läsa din blogg och följa din vardag :) Det här inlägget var bara för roligt, du skriver verkligen med humor och glimten i ögat ;) Det gillar jag !

Idag är det en allmän ” fix & fejardag ” här hemma och jag har letat fram din Attractive på CD (yes, jag har faktiskt lyckats hitta ett exemplar av denna unika och sällsynta cd som släpptes i begränsad upplaga 1986) och kör nu för fullt så det ekar i väggarna. Jag fullkomligt älskar låtarna Faces In The Crowd & Längtan :) Vad tycker du själv om dessa 2 spår ? Kanske vore det något att “lägga till” Faces in The Crowd till din gig-lista i framtiden :)

Allt gott till dig härliga Pernilla !
Kram från mig !

Skrivet av: Johan Jerreling 2012-07-02 08:33

En hel härlig blogg pernilla. Började följa den i vintras o är nu bokmärke på mobilen så jag kan läsa lätt tillgängligt:-) . Kan vi inte få receptet på lax paketen? De ser så goda ut.antar att de inte finns i din jul kokbok som jag har.

Skrivet av: Helene 2012-07-02 08:27

Roligt inlägg :) Storgillar din blogg…… :)

Skrivet av: Anna-Lena 2012-07-02 08:23

Jag ÄLSKAR din & Lailas blogg. Ni bjuder så mkt på er själva ;) Kram Anna

Skrivet av: Anna 2012-07-02 08:07

jag kan inte annat än le – ett brett leende när jag läser din bligg.
Du är ju bara så där härligt galen som du verkar :) :*
Lantchips är verkligen sååå goda! Håller med.

Skrivet av: Fisan 2012-07-02 07:45

Tack för en superkul blogg, läser varje dag! Pernilla (eller någon annan för den delen): Vet du/ni om man kan få tag på “Pippi på folkan” från 80-talet? Har en pippitokig 3-åring hemma som kan hela pippiserien/filmerna utantill och det vore kul att visa henne den en annan Pippi (som jag verkligen älskade när jag var liten).

Trevlig sommar alla!
// Ewa

Skrivet av: Ewa 2012-07-02 07:30

Pernilla är ju åttondelsitalienare det sa ju hon i pernillas jul! ;) bra reportage hemma hos dig Pernilla! Fint badrum kram

Skrivet av: Minna 2012-07-02 07:28

Var o såg första två duellerna av “Mitt liv är ett skämt” igår. Mycket skoj o starkt av dem att göra något helt nytt Vinner inte du din duell så??????
Du får nog börja en sidokarriär; istället för Stand up comedy får du köra Sing up Comedy på dina gig.
Din humor är BÄST!!!
Kram

Skrivet av: Mrs Moneypenny 2012-07-02 06:55

Chips tips! Om du gillar lantchips MÅSTE du testa Low fat!! Sååå knapriga! Fast om det är så värst Low fat vette katten;-)

Skrivet av: Anna 2012-07-02 06:54

Antar att jag har missat nåt igen, men vem är åttondelsitalienare i familjen?

Skrivet av: Anna 2012-07-02 06:16

Göm dem under sängen istället!

Skrivet av: Soffan 2012-07-02 06:03

Alltid skönt att höra flera som berättar om sina tonårs tjafs .Eftersom jag tydligen enligt min dotter är den enda mamman i världens som har “så mycket regler” och tjatar och “ingen har det som jag” plus smäll i dörrar o skrik såklart ;)
Min önskan är att hon får döttrar i framtiden . Behöver inte utveckla det närmare ,du vet vad jag menar ;)

älskar din humor i dina inlägg !!! kanon bra o rolig blogg ,följer den “slaviskt ”
jag önskar dej en härlig o muuuusig sommar :)
kram

Skrivet av: Lina 2012-07-02 04:15

Jag trycker gilla på det här inlägget. Fler sånna här roliga inlägg!!
Veronica: jag vill också få gratis chips.
GOD NATT
Sköna AGGE

Skrivet av: agneta blomberg 2012-07-02 02:11

Det är inte bara tonårsdöttrar tro mig, my god…
Så mycket som jag älskar mina två söner så är jag så glad och lycklig över att jag inte har fler… Den äldste är förbi tonåren, nr två mitt i… Oj, oj… Vilken TON han kan ha – och när man påpekar det, DU SKA INTE TRO ATT DU VET NÄR JAG ÄR ARG!!!! DET HAR DU FEL I!!! Suck, ge mig styrka… Sen är han världens mest omtänksamme, och gulliga kille man kan tänka sig… Jaja, de har det inte lätt de heller. Just nu hade jag ändå önskat att han hade en pappa som han kunde åka till, tror det hade varit bra för oss bägge… Men tyvärr finns han inte i livet, sedan 11 år.
Tack och lov vet jag att det är övergående, det gäller att härda ut… Men inte mindre jobbigt när man är mitt i!
Kram söta Pernilla

Skrivet av: Tina Johansson 2012-07-02 00:47

Ha ha ha, tänk att våra små prinsessor kan reta gallfeber på idag. Det trodde vi väl aldrig när de var små och söta ;0).
Det är livets gång men kärleken består! De tycker det är precis lika jobbigt som vi.

Skrivet av: Madde 2012-07-02 00:18

Du är underbar :-D !

Skrivet av: Johanna 2012-07-02 00:09

Hei, og god sommer! Kan du skriv ned hva du har for noe godt i laksepakkene, og hvor lenge de skal stå i ovnen? Samme med desserten…

Skrivet av: siw 2012-07-02 00:08

Men Pernilla!
Jag läser din blogg varje dag och blir allt lite full i skratt över dina chips problem.
Inte skall du behöva vara utan dina Lantchips en enda dag till.
Jag skrev ju i ett tidigare inlägg i veckan att det bara är att höra av sig så ordnar jag chips så det räcker både till dej och dina barn.
Vi gör 1 ton Lantchips i timman så Hör av dej nu!!!!!!!!!!
Chipsen är även gott att ha till grillat .
Var ute med båten idag och det var så underbart härligt och våra barn bara älskar
Att upptäcka stockholmsskärgård sedan mumsade även vi på en påse chips .
Igår var jag på Drömmhuset och handlade massor av finna kuddar och plädar till båten så tack för tipset hade glömt bort att dom har så mycket fint .
Ser nu fram imot att höra ifrån dej!
Kram
Veronica

Skrivet av: Veronica 2012-07-01 23:57

Haha!! Alltid kul att läsa dina inlägg innan sängen kallar! Gjort det till en tradition! :)
Njut av dina chips resten av sommaren! ;)
Natti natti

Skrivet av: Maria H 2012-07-01 23:48

Du och din humor går bara in hos mig…såld!

Det därmed tonårsbråken känner jag igen…
och vad är det med tjejer och mammor.
Varför är det där konflikterna blir som värst?!?

Tur du som bara har en att fightas med…jag har två tjejer…
dubbelt upp…men som tur är är vi två vuxna här hemma…

Tur att Emilio nu har börjat ta sitt ansvar som pappa även om du får ta vardagen och allt tjat med skolan osv…

Kram Kram Kram

Skrivet av: U-70 2012-07-01 23:46

Sitter här och småler igenkännande, om både tonårsdotter och chipsen:))
Jag jobbar nästa vecka också innan min semester, längtar efter miljöombyte men egentid i hemmet vore nog så bra!
Läser din blogg dagligen och du är som en “bästis” man får prata lite med varje dag, fast det blir ju mest envägskommunikation förstås;)
Tack för din humor och för det du delar med dig.
Kram Lena

Skrivet av: Lena 2012-07-01 23:33

Lämna en kommentar

Kommentar